Polskie Radio Dzieciom

Jajka w kropki, piegowate trele... Katarzyna Stoparczyk i ptasie wesele!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 13:03
- Piegowate koncerty, to znacznie więcej niż najpiękniejsza na świcie muzyka klasyczna. Ona pomaga nie tylko tym którzy jej słuchają, ale także tym potrzebującym. I tak jakiś czas temu dzieci ze szpitala mogły dzięki niemu wyjechać na wakacje. A więc jeśli można zrobić coś tak wspaniałego, to warto brać w tym udział - przekonywała Katarzyna Stoparczyk, gość Izy Żukowskiej w audycji "Muzyczne Podróże" w Polskim Radiu Dzieciom.
Katarzyna Stoparczyk i Michał Kluza
Katarzyna Stoparczyk i Michał KluzaFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Czy byliście już na piegowatym weselu? W naszym Studiu bawiliśmy się wprost doskonale! To już drugi, ale z całą pewnością nie ostatni "Piegowaty koncert" transmitowany w Polskim Radiu Dzieciom!

Ptasie wesele odwiedzili Buszmeni z Afryki, "Dzieci (które) wiedzą lepiej", Jan Brzechwa we własnej, literackiej osobie, młodziutkie talenty, pan malarz, a także tancerki z Akademii Magicology. A wszystko to w absolutnie wspaniałej, muzycznej oprawie, jaką zapewnia nam Orkiestra Polskiego Radia.

Co znalazło się w naszym weselnym, muzycznym menu? Otóż znajdą się w nim same rarytasy: najwspanialsze kompozycje Ludwiga van Beethovena. Ottorina Respighi'ego, Witolda Lutosławskiego, a także Felixa Mendelssohna.

Katarzyna Stoparczyk w studiu Polskiego Radia Dzieciom Katarzyna Stoparczyk w studiu Polskiego Radia Dzieciom

W rytm Marszu weselnego ze "Snu nocy letniej"  zabrzmiała też audycja Muzyczne Podróże, której gościem była Katarzyna Stoparczyk. Dziennikarka Polskiego Radia i współorganizatorka wielu wydarzeń muzycznych zapraszała wszystkich Słuchaczy na wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Piegowaty Koncert w Studiu i. Witolda Lutosławskiego.

Przy okazji wyjaśniła też, skąd wziął się pomysł na nazwę dla tego wydarzenia: - Kiedy usłyszałam, że jest szansa żeby stworzyć coś artystycznego, a do tego z całą orkiestrą Polskiego Radia to trzeba było to zrobić. A dodatkowo tak lubię Pipi Pończoszankę, która mogła przecież wszystko, to pomyślałam że jeśli każdemu z Was narysujemy taką kropkę imitującą piega, to wszyscy poniosą ją w świat i też będą chcieli zrobić coś dobrego - wyjaśniła Katarzyna Stoparczyk.

Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele! 

Koncertem dyrygował Maestro Michał Klauza, a opowieść przygotowała i prowadzi dziennikarka radiowej Trójki, Katarzyna Stoparczyk. Więcej na temat tego wydarzenia można posłuchać w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
19:58 [DAB]Dzieciom (PCM) 10 maj 2024 10_04_48.mp3 Katarzyna Stoparczyk i zaproszenie na "Piegowaty koncert"

Katarzyna Stoparczyk Katarzyna Stoparczyk

* * * 

Audycja: "Muzyczne podróże"

Prowadzący: Izabela Żukowska
Data emisji: 10.05.2024
Godzina emisji: 10.45

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Małe instrumenty, które można zabrać ze sobą na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:44
Już niemowlaki mają okazję testować instrumenty, jakimi są grzechotki, które wydają dźwięki za sprawą potrząsania. Każdy przedmiot, który może wydać z siebie dźwięk jest instrumentem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co muzyce rytm? Rozmowa z nauczycielką gry na gitarze klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 13:55
Gitara klasyczna to wspaniały instrument strunowy. Strun jest sześć i współcześnie są zrobione z nylonu. Struna na dole jest najcieńsza, a na górze - najgrubsza! Kiedy wymyślono gitarę, i co trzeba umieć, żeby pięknie na niej zagrać? Wie to nauczycielka muzyki jednej z placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka gry na gitarze klasycznej - Placówki Ambasadorskie w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 14:13
Zuzia Kowalewska chodzi do piątej klasy w Warszawskiej Szkole Muzycznej. Co o gitarze i grze na instrumentach strunowych sądzi Zuzia? Czy nauka gry na tym instrumencie to dla niej trudne wyzwanie? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
rozwiń zwiń