Polskie Radio Dzieciom

Kwartety smyczkowe - czym są?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:00
W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Leonidovich

Kwartet to zespół kameralny składający się z 4 muzyków/instrumentalistów. W epoce klasycyzmu wykształciła się forma kwartetu, składająca się z: dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Kwartet smyczkowy należy do muzyki kameralnej. Jako forma muzyczna, kwartet składa się z kilku części, które różnią się od siebie na zasadzie kontrastów. 

Forma ta była popularna przede wszystkim w zamożnych domach, gdzie kwartety smyczkowe były zapraszane m.in. na domowe koncerty. Jednymi z najbardziej znanych kompozytorów kwartetów smyczkowych byli Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Ludwig van Beethoven. 

Posłuchaj
59:56 9.09. Muzyczne podróże.mp3 Czym sa kwartety smyczkowe? (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom)_9.09.2021.

 

W przypadku dzieł Franza Josepha Haydna istnieje zbiór 6 kwartetów smyczkowych, w których rozwinął technikę kompozytorską, wytyczając tym samym nowe szlaki muzyczne na najbliższe 200 lat. To właśnie dzięki nim został okrzyknięty ojcem kwartetu smyczkowego. Dzisiaj także komponowane są kwartety, które brzmią jednak nieco inaczej. Pisali je m.in. Henryk Mikołaj Górecki oraz Grażyna Bacewicz. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w sztuce baletowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 15:13
W sztuce baletowej główną część stanowi taniec, natomiast muzyka jest jego tłem oraz nieodłącznym elementem dzieła scenicznego. Na deskach teatru widzowie obserwują występy solistów grających główne role, a także pozostałe osoby z zespołu tanecznego. Jeden z najsłynniejszych baletów opowiada historię Don Kichota, szlachcica, który postanowił podróżować po świecie w towarzystwie giermka oraz bronić dobra i honoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekordowa liczba prac na konkurs "Kolorowy piórnik" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 07:58
Zakończył się konkurs plastyczny "Kolorowy Piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, który adresowany był do dzieci od 2. do 13. roku życia. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej techniką dowolną i w dowolnej formie, ale jednym kolorem. Laureaci ogłoszeni zostali w piątek 17 września w audycji "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom". Na konkurs nadeszło blisko 500 prac!
rozwiń zwiń