Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowy Dzień Lwa. Na jaką odległość słychać jego ryk?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 11:30
Lwy zamieszkują głównie Afrykę subsaharyjską i są jednymi z tzw. wielkich pięciu zwierząt, które są najniebezpieczniejsze w Afryce. 10 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Lwa, by podkreślić znaczenie tych zwierząt i zwiększyć świadomość na temat ochrony i zachowania ich populacji, która co roku staje się coraz mniejsza.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Lwy często nazywane są królami sawanny – są najbardziej majestatycznymi i charakterystycznymi drapieżnikami na afrykańskich równinach. Żyją w dużych grupach nazywanych stadami – to właśnie lwy są uznawane za jedne z najbardziej towarzyskich drapieżników. Ponadto są jednymi z największych kotów, samce mogą ważyć nawet ponad 200 kilogramów.  

W przeciwieństwie do innych dużych przedstawicieli rodziny kotowatych, samice lwa są głównymi łowczyniami – to one zajmują się zdobywaniem pożywienia, podczas gdy lwy… odpoczywają. Na sen lub odpoczynek poświęcają one do 20 godzin w ciągu doby.  

Ryk lwa jest jednym z najgłośniejszych odgłosów wśród zwierząt żyjących na lądzie, przy sprzyjających warunkach słychać go nawet z odległości 8 kilometrów. Nie bez znaczenia pozostaje także lwi ogon, który pełni ważną funkcję komunikacyjną – w zależności od tego, jak jest ułożony, wyraża różne emocje zwierzęcia.  

Te i wiele innych ciekawostek w Poranku na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji!


Posłuchaj
59:10 2023_08_10 08_00_13_RadioDzieciom_Poranek porlew1.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom - Międzynarodowy Dzień Lwa cz. 1

Posłuchaj
59:16 2023_08_10 09_00_01_RadioDzieciom_Poranek porlew2.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom - Międzynarodowy Dzień Lwa cz. 2

 * * * 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Wojownicy w świecie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 21:00
Które zwierzęta są najbardziej waleczne na świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i ciekawostki o ważkach

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 18:00
Czy wiedzieliście o tym, że ważki mogą zawisać w jednym miejscu, a nawet latać do tyłu? Ponadto są jednymi z najszybszych na świecie owadów latających. W locie osiągają prędkość ponad czterdziestu kilometrów na godzinę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzę co ma w sobie cechy psa i kota!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 17:02
Fretka należy do rodziny łasicowatych i jest zwierzęciem domowym. Jest ssakiem i drapieżnikiem - bardzo sprytnym, inteligentnym i zwinnym. Co ciekawe, o fretce często mówi się, że łączy w sobie cechy psa i kota!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tygrysy - największe koty na świecie [SŁUCHAJ POPOLUDNIKA OD 15.00]

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 18:00
29 lipca obchodzimy Światowy Dzień Tygrysa. Z tej okazji zaprosimy słuchaczy do świata tygrysów - tych prawdziwych oraz bajkowych. Czy wiedzieliście o tym, że tygrysy to największe koty na świecie?
rozwiń zwiń