Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego rośliny pachną? O sekretnym języku roślin w "Poranku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 14:55
- Zapach jest sekretnym językiem roślin, jedną z dróg komunikacji. Jest w tym sporo tajemnicy, które wyjaśnia chemia. Te zapachy złożone są z różnych chemicznych związków i tak jak my mamy swój język i możemy wprost o czymś opowiedzieć, tak rośliny mogą komunikować się za pośrednictwem zapachu – powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Szachowska - edukatorka z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego. W jakim celu rośliny komunikują się z otoczeniem?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ polinaloves

Jak powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom, najnowsze badania pokazują to, że rośliny nie tylko wydobywają zapach, ale również go odbierają jako pewną informację zwrotną. Jest to zatem komunikacja w obie strony. 

Posłuchaj
33:25 2023_09_28 08_00_26_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Dlaczego rośliny pachną i jaką rolę ów zapach pełni? Odpowiedź w Poranku w PRD_28.09.2023

 

- Zapach jest też jednym z najważniejszych sposób na przyciągniecie owadów do kwiatów, aby przeniosły pyłek z kwiatów na kwiaty i aby w kwiatach mogły powstać nasiona – powiedziała  Ewa Szachowska, dodając, że nasiona są w sumie najważniejsze, bo każda roślina, tak jak każdy żywy organizm na świecie, chce zostawić po sobie ślad w postaci potomstwa. Rośliny też się o to starają i dlatego pachną. 

Ewa Szachowska z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego w studiu Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szachowska z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego w studiu Polskiego Radia Dzieciom

Zapachy kwiatów, ale także liści czy kor drzew, są najróżniejsze i właśnie po to, aby wydać się atrakcyjnym dla owadów dodała edukatorka z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego.

A jak my możemy komunikować się z roślinami? Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.

Audycja: Poranek
Data emisji: 28.09.2023
Gość: Ewa Szachowska/ WOB
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Lecznicze właściwości ziół. Jak je stosować?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:10
Rumianek, pokrzywa... Czy wiecie, które rośliny są lecznicze? Jakie kwiatki, jakie listki mogą nam pomóc w sytuacji przeziębienia lub osłabienia? Zielarze doskonale znają właściwości ziół i wiedzą kiedy warto je zrywać, jak suszyć i w jaki sposób podawać choremu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy papużki to naprawdę nierozłączki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 18:00
Na świecie istnieje około 400 gatunków papug. Są to ptaki nie tylko piękne, ale też bardzo inteligentne, które mają zdolność zapamiętywania i powtarzania słów. Do papug, które najlepiej posługują się ludzką mową należą m. in. żako, ary, kakadu czy amazonki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i ciekawostki o ważkach

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 18:00
Czy wiedzieliście o tym, że ważki mogą zawisać w jednym miejscu, a nawet latać do tyłu? Ponadto są jednymi z najszybszych na świecie owadów latających. W locie osiągają prędkość ponad czterdziestu kilometrów na godzinę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muchy - ciekawostki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 10:00
We wtorkowym Popołudniku rozmawialiśmy o muchach, czyli małych owadach, które znają chyba wszyscy. Ale czy na pewno? Oprócz skrzydełek, które pozwalają muchom poruszać się zwinnie w powietrzu, nawet kiedy próbujemy je odgonić, muchy mają aparaty gębowe, czyli takie małe wygięte rurki z przodu muchy, dzięki którym mogą np. spijać nektar z kwiatów. To szczególnie ważne dla natury, ponieważ mucha latając od kwiatka do kwiatka przenosi między nimi pyłek, co jest niezbędne w procesie zapylania.
rozwiń zwiń