Polskie Radio Dzieciom

Aby żyło się łatwiej. Dziś Dzień Nauki Polskiej w Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 08:20
Korzystając na co dzień z wielu wynalazków, często nie zastanawiamy się nawet, że mamy je dzięki pracy konkretnych badaczy. W Polskim Radiu Dzieciom zaglądaliśmy do ich laboratoriów i staraliśmy się poznać ich pracę. A jak wyglądają ich miejsca pracy, ubrania które tam noszą i narzędzia, którymi się posługują?
Dzień Nauki Polskiej w Polskim Radiu Dzieciom
Dzień Nauki Polskiej w Polskim Radiu DzieciomFoto: Konstantin Kolosov/ Shutterstock

Dzień Nauki Polskiej to święto państwowe uchwalone kilka lat temu. Z tej okazji przypomnieć najważniejsze dla świata osiągnięcia dokonane przez polskich naukowców takich jak: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska Curie, Mieczysław Czochralski czy Kazimierz Funk. Jednak współcześni badacze każdego dnia pracują nad tym, aby rozwijać poszczególne dziedziny naszego życia. Wśród nich są także nasi goście: Magdalena Zadura (Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz) i Bartosz Źrebiec (młodszy specjalista do spraw testów z Centrum Technologii Kosmicznych)

Jak zaznaczyła Magdalena Zadura, w szkole od zawsze interesowała się naukami ścisłymi, szczególnie: chemią. - Dużą rolę odegrała tutaj Maria Skłodowskiej Curie, która była dla mnie wielką inspiracją, jako kobieta w nauce, dlatego poszłam w jej ślady - powiedziała badaczka w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom.

Bartosz Źrebiec zwrócił zaś uwagę, że dzięki pracy wielu naukowców na całym świecie żyje nam się znacznie łatwiej, jak choćby system GPS, który pozwala nam odnaleźć się na ziemi. - Dzięki temu jeżeli jedziemy samochodem, możemy wytyczyć trasę, po której najlepiej się poruszać, aby najszybciej dotrzeć do pracy, do szkoły – zauważył naukowiec.

A o codzienności każdego naukowca, przeszkodach z jakimi musi się zmagać, ale także sukcesach i rozwiązaniach, dzięki którym nasz kraj tak szybko się rozwija można posłuchać w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu rozmowy.


Posłuchaj
14:38 2024_02_19 08_00_37_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Dzień Nauki Polskiej w Polskim Radiu Dzieciom

 


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom

Prowadziła: Justyna Majchrzak
Goście: Magdalena Zadura/Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz i Bartosz Źrebiec / Centrum Technologii Kosmicznych.
Data emisji: 19.02.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Malinka Wombat"  - rozmowa z autorem Marcinem Koziołem w cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 12:33
Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży, był gościem cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie na temat nowej serii przygód Malinki Wombat, gość Polskiego Radia Dzieciom podkreślił, że seria "Malinka Wombat" nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o świecie zwierząt. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie borsuków i skunksów. Premiera w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 08:20
Chociaż zarówno skunks jak i borsuk są ssakami w biało czarne pasy to w rzeczywistości więcej ich dzieli niż łączy. Będzie okazja sprawdzić to wybierając się do Teatru Guliwer, gdzie w spektaklu "Skunks i Borsuk" na scenie zobaczymy obu tytułowych bohaterów. Jak potoczyła się ta wyjątkowa relacja i czego możemy się dzięki dowiedzieć? O to pytała swoich gości Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń