Polskie Radio Dzieciom

Wspólne czytanie z dzieckiem. Dlaczego to takie ważne?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 20:52
Zdaniem psychologów głośne czytanie dzieciom obniża stres, agresję i podatność na depresję, a dodatkowo jeśli wejdzie nam w nawyk buduje silne więzi i oczywiście wspólne wspomnienia, bo bajki z dzieciństwa pamięta się przecież całe życie! Jak wygospodarować 10 min na codzienne czytanie lub opowiadanie bajek? Podpowiemy w Poranku w Polskim Radiu Dzieciom.
O sposobach na zachęcenie dzieci do czytania książek w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O sposobach na zachęcenie dzieci do czytania książek w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: unsplash.com

Dawniej wiele bajek miało sprawić, że dzieci będą grzeczniejsze. Ostrzegały przed złym zachowaniem i nieposłuszeństwem. Inne zachęcały do męstwa i odwagi. Chociaż niektóre z nich powstały tysiące lat, temu, do dziś służą w terapii dzieci i uczą bawiąc. Osobami, które wniosły wielki wkład w zebranie starych bajek i opowieści byli Bracia Grimm, ale nowe bajki powstają do dziś i zdaje się, że pomysłów na nie wciąż jest jeszcze wiele.

Dlatego w Dniu Opowiadania Bajek mówiliśmy o tym, jak ważne są te fikcyjne historie w życiu najmłodszych. Dlaczego warto opowiadać i wymyślać różne ciekawe postacie i przygody dla nich? Czy jest to trudne zadanie? Podczas audycji podjęliśmy się wraz z dziećmi próby stworzenia własnej bajki, aby pod koniec programu - wspólnie ją opowiedzieć.


Posłuchaj
58:25 2024_02_23 09_00_45_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 23 lutego godz. 09:00

58:19 2024_02_23 07_01_22_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 23 lutego godz. 07:01

  

W audycji pojawiła się także ostatnia podczas tegorocznych ferii zimowych odsłona spotkań literackich. Tym razem książki polecane dzieciom rekomendował Grzegorz Kasdepke. "Ferie z książką" o godzinie 8.30.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Jacek Zawada
Data emisji: 23.02.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Malinka Wombat"  - rozmowa z autorem Marcinem Koziołem w cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 12:33
Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży, był gościem cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie na temat nowej serii przygód Malinki Wombat, gość Polskiego Radia Dzieciom podkreślił, że seria "Malinka Wombat" nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o świecie zwierząt. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń