Polskie Radio Dzieciom

Co warto wiedzieć o szczurach? Ciekawostki prosto ze świata gryzoni

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 13:48
Chociaż szczury cieszą się wyjątkowo złą sławą, to obwiniane ich za spowodowanie historycznych epidemii groźnych chorób zakaźnych nie jest do końca słusznym zarzutem, o czym przekonują naukowcy. Ich badania pokazują też jak ciekawy jest szczurzy świat i umiejętności jego przedstawicieli! Odwiedziliśmy go w Polskim Radiu Dzieciom.
Co potrafią szczury i czego można je nauczyć?
Co potrafią szczury i czego można je nauczyć?Foto: shutterstock.com/Gallinago_media

Szczurzy świat jest niezwykle ciekawy, głównie dlatego, że one same są bardzo inteligentnymi, sprytnymi i wbrew pozorom bardzo czystymi gryzoniami. Szczury potrafią spędzić nawet kilka godzin dziennie na pielęgnacji ciała, ale oprócz tego mają wiele niesamowitych umiejętności takich jak wspinanie się po wysokich ścianach, przeciskanie przez maleńkie otwory, a także swój unikatowy język i śmiech! Szczurzy świat przedstawiła w "Poranku" rodentolog Justyna Koczorowska, która zajmuje się nauką o gryzoniach.

Jak odkreśliła gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, szczury to bardzo czyste zwierzęta, chociaż inaczej pojmują one higienę niż ludzie. - Nawet kiedy szczura się pogłaszcze to on zaraz zacznie myć miejsce, które dotknęliśmy, ale z uwagi na zapach jaki mu zostawiliśmy. Poza tym cały dniami mogą myć swoje futerko, łapki i ogonki - powiedziała Justyna Koczorowska.

Chcąc założyć w domu hodowlę szczurów warto jednak pamiętać, że są to zwierzęta nocne, które najbardziej aktywne są wieczorem i po zachodzie słońca. - Wtedy szukają jedzenia pośród ściółki, potrafią się kłócić i oczywiście bawić - zauważyła ekspertka i dodała, że szukając odpowiedniego lokum dla szczura warto wybrać duże i przestronne klatki przystosowane dla szczurów. - Poza tym są to zwierzęta stadne, więc decydując się na zakup szczura, warto pomyśleć od razu o dwóch - żeby miały się z kim bawić i nie było im nudno - dodał gość Polskiego Radia Dzieciom.

Posłuchaj
19:06 [DAB]Dzieciom (PCM) 4 kwiecień 2024 08_02_00.mp3 "Poranek" o szczurach w Polskim Radiu Dzieciom

 

   


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Jacek Zawada
Data emisji: 4.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Skunks w studiu PR Dzieciom. Jak to jest mieszkać w domu ze skunksem?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 12:17
Skunks to zwierzak, którego większość z nas kojarzy z niezbyt przyjemnym zapachem. Ale to stworzenie stało się też domowym pupilem. Co trzeba wiedzieć o skunksach? Co jedzą skunksy? Jak się nimi opiekować i czy w ogóle skunks w domu to dobry pomysł? Na te pytania odpowiedział gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się dziś (3.10) w studiu w towarzystwie skunksa Zygmunta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie i praca mieszkańców dawnej wsi. "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:18
- Każdy z nas ma wśród swoich przodków osoby, które mieszkały na wsi, nawet jeśli sami o tym nie pamiętamy, dlatego warto dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały domy, jak ubierali się ludzie i jakie były ich zwyczaje - powiedziała Małgorzata Jaszczołd z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieciaki kochają zwierzaki" - nowa audycja w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 09:20
7 kwietnia w Polskim Radiu Dzieciom premiera nowej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki". To program, który będą współtworzyć słuchacze. Na antenie publicznego nadawcy będą mieli możliwość zaprezentowania najciekawszych gatunków zwierząt. Audycja emitowana będzie w każdą niedzielę o godz. 18.00.  
rozwiń zwiń