Polskie Radio Dzieciom

Życie i praca mieszkańców dawnej wsi. "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:18
- Każdy z nas ma wśród swoich przodków osoby, które mieszkały na wsi, nawet jeśli sami o tym nie pamiętamy, dlatego warto dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały domy, jak ubierali się ludzie i jakie były ich zwyczaje - powiedziała Małgorzata Jaszczołd z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 
O wsi w Poranku w Polskim Radiu Dzieciom
O wsi w "Poranku" w Polskim Radiu DzieciomFoto: ysuel/Shutterstock

Jak wspomniała w audycji Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Jaszczołd, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przy współpracy z etnografami i metodykami opracował właśnie sześciotomową serię książek etnograficznych "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś", opowiadających o tym, jak wyglądało życie i praca mieszkańców dawnej wsi.

- Postanowiliśmy wybrać z całego zbioru postaci, które występują w bajkach, baśniach i mitach polskich, czterech najbardziej charakterystycznych i ciekawych. Dodatkowo każdy z nich ma określone zadanie - przekazać jak najwięcej wiedzy - powiedziała Małgorzata Jaszczołd.

Głównymi bohaterami serii książek są więc: Bazyl, którego pierwowzorem jest bazyliszek z Krakowa. Buczka, która jest kłobukiem: miłym skrzatem i opiekunem ogniska domowego, Chmurnica, która interesuje się przysłowiami i Bebok, którego przodkowie pochodzili ze Śląska i byli domowymi psotnikami siejącymi postrach wśród dzieci.

A o tym czego możemy się dowiedzieć dzięki "Wyprawom z Etnoekipą", o tym kim są etnografowie i dlaczego warto wiedzieć nieco więcej o kulturze dawnej wsi można posłuchać w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom. 


Posłuchaj
19:40 [DAB]Dzieciom (PCM) 11 marzec 2024 08_04_30 (1).mp3 "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom
 

  


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Jacek Zawada
Data emisji: 23.02.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Malinka Wombat"  - rozmowa z autorem Marcinem Koziołem w cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 12:33
Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży, był gościem cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie na temat nowej serii przygód Malinki Wombat, gość Polskiego Radia Dzieciom podkreślił, że seria "Malinka Wombat" nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o świecie zwierząt. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 14:55
Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
rozwiń zwiń