Polskie Radio Dzieciom

Czym różni się astronom od astronauty?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 23:59
Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżyliśmy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Hełminiaka z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu. Zapraszamy!
Czym różni się astronom od astronauty? Odpowiedź w Polskim Radiu Dzieciom
Czym różni się astronom od astronauty? Odpowiedź w Polskim Radiu DzieciomFoto: AstroStar/Shutterstock
Z okazji przypadającego w sobotę, 18 maja Międzynarodowego Dnia Astronomii odpowiedziliśmy w "Poranku" na ważne, "astronomiczne" pytania. Co to jest astronomia i na czym polega? Co zrobić, żeby zostać astronomem i jakie cechy charakteru powinien posiadać dobry astronom? Dowiedzieliśmy się też, czym różni się astronom od astronauty, wspomnieliśmy o słynnych astronomach takich jak Kopernik i Heweliusz oraz poznaliśmy najważniejsze odkrycia z tej dziedziny.
- Można powiedzieć, że każdy astrofizyk jest astronomem, ale w drugą stronę niekoniecznie. Żeby zrobić coś astronomicznego, to wystarczy popatrzeć w niebo i poobserwować to, co się dzieje na niebie, ale żeby zrobić coś astrofiyzcznego, to trzeba coś policzyć, spróbować zrozumieć i zbadać - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom gość, dr hab. Krzysztof Hełminiak. Więcej w załączonym zapisie rozmowy.
Posłuchaj
15:43 [DAB]Dzieciom (PCM) 17 maj 2024 08_05_27.mp3 Czym różni się astronom od astronauty? Posłuchaj rozmowy_Podanek w Polskim Radiu Dzieciom_17.05.2024.
 

   


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Jacek Zawada
Gość: dr hab. Krzysztof Hełminiak / Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN w Toruniu
Data emisji: 17.05.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Porozmawiaj z astronautą

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2008 11:53
Astronauta z ISS odpowie na pytania internautów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:00
Uniwersytet Młodego Badacza to projekt, który powstał z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat i ich rodzicach. Gromadzi on wykładowców akademickich, których łączy pasja dzielenia się wiedzą z innymi – niezależnie od wieku. Celem tego projektu jest wsparcie samorozwoju i talentów Młodych Badaczy. Najbliższe spotkanie Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici odbył się 14 maja. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym cykl wydarzeń Uniwersytetu Młodego Badacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Młodego Badacza. "Zostań szalonym naukowcem - chemiczne eksperymenty"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 11:38
Chcecie zrobić wybuch? Wystartować rakietę? Na tych zajęciach założycie fartuchy i samodzielnie wystrzelicie w powietrze nasz eksperymentalny statek kosmiczny, doprowadzicie do wybuchu wulkanu, czy też wyhodujecie wielokolorowe kryształy. Chemia to nie tylko sztuczne substancje i zanieczyszczenia. Chemia to procesy tłumaczące jak funkcjonuje świat – z czego jesteśmy zbudowani, jak to się dzieje, że pachnie nam czekolada i z czego robi się mydło. Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można otrzymać bilety na to wydarzenie.
rozwiń zwiń