Polskie Radio Dzieciom

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 10:27
Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
Mateusz Trzęsicki, zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci, rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas gościem PRD.
Mateusz Trzęsicki, zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci, rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas gościem PRD.Foto: PR

Zapamiętywanie to podstawa nauki i sprawnego działania w każdej dziedzinie. Nieważne czy chodzi o przygotowania do wielkiego egzaminu, czy o zapamiętanie numeru telefonu. Jak się uczyć, aby jak najwięcej treści zostało w naszej pamięci?

- Są różne metody zapamiętywania - powiedział Mateusz Trzęsicki i zdradził jak szybko uczyć się fikcyjnych słów, co było jedną z kategorii Mistrzostw Pamięci. - Zadanie polegało na nauczeniu się jak największej ilości wymyślonych słówek na czas. Jeśli mamy słowo, które nic dla nas nie znaczy, a musimy je zapamiętać i wiedzieć co oznacza, to trzeba mu wymyślić jakieś skojarzenia i ułożyć je w historyjkę. - wyjaśnił gość "Poranka".
W audycji pojawiły się też Paulina Mechło i Magdalena Karpińska autorki książek "Trening ciszy", "Trening spostrzegawczości", które opowiedziały o tym w jaki sposób działa nasz umysł, czego potrzebuje i w jaki sposób możemy ćwiczyć jego możliwości.
Paulina Mechło i Magdalena Karpińska autorki książek Trening ciszy, Trening spostrzegawczości Paulina Mechło i Magdalena Karpińska autorki książek Trening ciszy, Trening spostrzegawczości
Posłuchaj
40:20 2024_06_20 08_00_48_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Trening mózgu - jak można go wykonać?
 


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Agnieszka Krawczyk
Data emisji: 19.06.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Czym różni się astronom od astronauty?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 23:59
Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżyliśmy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Hełminiaka z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 11:38
W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
rozwiń zwiń