Polskie Radio Dzieciom

Teoria przywiązania

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 23:00
Przywiązanie na początku tworzy się najsilniej z mamą, ale tata jeśli jest obecny i wrażliwy na sygnały dziecka jest w stanie zbudować silną więź z dzieckiem.
Audio
  • 13.07.18 Teoria przywiązania (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom).
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com / CC0

Mary Ainsworth wyróżniła trzy style przywiązania: 1. styl bezpieczny, 2. styl lękowo-ambiwalentny, 3. styl unikający.

Z więzią jest tak, że nie ma zestawu trików. Rodzic powinien robić to co mu intuicyjnie pomaga. Ważne żeby mówić, ważne żeby się tym dzieckiem interesować, ważne żeby było widziane i miało poczucie, że jest kochane.

Ważny jest szacunek i wrażliwość rodzica, bycie uważnym na sygnały, które wysyła dziecko i zaspokajanie jego potrzeb. Dziecko uczy się tego, że ono jest ważne, doświadczając tego, że jest ważne dla jego rodziców. Kiedy my reagujemy na płacz dziecka to ono się uczy, że kiedy potrzebuje pomocy lub dzieje się coś złego, jest ktoś kto mu pomoże.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Joanna Gruhn-Devantier, psychoterapeutka i psycholog dziecięca, pasjonatka terapii przez zabawę, pracuje w podejściu psychodynamicznym łącząc je z podejściem systemowym. Certyfikowana trenerka Familylab z entuzjazmem szerząca filozofię Jespera Juula na seminariach dla rodziców.

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

-

Data emisji: 13.07.2018

Zobacz także
Czytaj także

Jak szybko uczyć się i tworzyć wartościowe rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 14:30
Żyjemy w świecie, w którym stale coś rozprasza naszą uwagę. Pracując przy komputerze jesteśmy  bombardowani tysiącem powiadomień. Jak odnaleźć się w takiej rzeczywistości - o tym w audycji  Polskiego Radia Dzieciom "Strefa Rodzica". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura dla dzieci od wczesnego dzieciństwa na drodze do rozwoju i otwartości dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 09:00
W jakich miejscach szukamy kontaktu z kulturą? Gdzie można spotkać się z działaniami kulturalnymi, a o tym nie wiemy? Tylko w Warszawie działają Domy Kultury, których oferta kulturalna zajęć może przyprawić o zawrót głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomóc mózgowi szybko się uczyć i na długo zapamiętać

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 20:55
Mózg można traktować jak mięsień i dzięki odpowiednim treningom osiągać coraz lepsze wyniki w zapamiętywaniu. Dzięki nim skrócimy czas przyswajania wiedzy i na długo ją utrwalimy. Do tego potrzebujemy m.in. wykorzystania wyobraźni i skojarzeń oraz śmiesznych historii z naszego życia, bo mózg nie znosi nudy. Jak to wszystko połączyć by efektywnie zacząć się uczyć? Wiedzą to mistrz Polski i mistrz świata w zapamiętywaniu, goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Strefa rodzica”.
rozwiń zwiń