X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Alfreda Markowska "babcia Nońcia", która uratowała dzisiątki dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 23:57
Alfreda Markowska, polska Romka, podczas II wojny światowej uratowała około 50 romskich i żydowskich dzieci. O "babci Nonci" opowiadała Halina Elżbieta Daszkiewicz.
Alfreda Markowska podczas koncertu festiwalowego Romane Dywesa 1 lipca 2006 w gorzowskim amfiteatrze
Alfreda Markowska podczas koncertu festiwalowego "Romane Dywesa" 1 lipca 2006 w gorzowskim amfiteatrzeFoto: Ask wiki / wikipedia.org

Urodziła się w cygańskim taborze, jej rodzice pochodzili z wędrownej grupy Polska Roma. W 1939 początek wojny zastał ją we Lwowie, tabor przemieścił się wówczas na tereny zajęte przez Niemców. W 1941 Niemcy wymordowali jej rodzinę, w tym rodziców i rodzeństwo.

Alfreda Markowska, której udało się przeżyć, osiedliła się w Rozwadowie, gdzie w 1942 wyszła za mąż. Wkrótce małżonkowie zostali osadzeni w getcie w Lublinie, następnie przewiezieni do Łodzi i Bełżca, skąd uciekli i powrócili do Rozwadowa.

Alfreda Markowska została wówczas zatrudniona na kolei, uzyskując zaświadczenie o pracy chroniące ją przed łapankami. W tym okresie aktywnie zajęła się ratowaniem dzieci romskich i żydowskich z miejsc pogromów i transportów do obozów. Znajdowała rodziny, które zgadzały się nimi zaopiekować, wiele z nich ukrywała sama. Wyrabiała dla nich fałszywe dokumenty.

Szacuje się, że dzięki niej uratowano około pięćdziesięcioro dzieci

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Halina Elżbieta Daszkiewicz - biograf Alfredy Markowskiej

Posłuchaj
58:46 Dzieci_AAC 2021_02_17-22-00-35_SR2_PUS_.mp3 17.02.2021 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica) 

Rozmawiała Agata Puścikowska

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 22:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!


Zobacz także

Czytaj także

"Strefa rodzica". O kobiecej pewności siebie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 15:00
Niektórym pewność siebie przychodzi naturalnie i lekko. Inni muszą się jej uczyć i długo walczyć, by zbudować poczucie własnej wartości tak, by stawać naprzeciw życiowym wyzwaniom. Czym jest kobieca pewność siebie, gdzie są jej źródła?
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ruchu i aktywności fizycznej dzieci z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 23:55
Aktywność ruchowa jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci. To wiemy od dawna, choć z realizacją tych zaleceń bywa różnie. W przypadku osób z różnymi postaciami upośledzenia umysłowego, u których aktywność fizyczna mogłaby łagodzić skutki patologii rozwoju i kompensować defekty rozwojowe, brak ruchu jest szczególnie niebezpieczny.
rozwiń zwiń