!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czas alergii. Jak skutecznie ją leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 09:00
Istnieją pewne czynniki oraz substancje, które u niektórych ludzi zostają mylnie rozpoznane przez ich system immunologiczny. Powoduje to wytworzenie przeciwciał, których zadaniem jest zwalczenie tzw. alergenów. Objawami tego procesu jest alergia. Chociaż do tej pory uważana była za dolegliwość szczególną wśród dzieci, reakcje alergiczne mogą wystąpić na różnych etapach naszego życia.
Zdaniem World Allergy Organization  Światowej Organizacji Alergii, u 30  40 populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą, wg WHO choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 mln Polaków
Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30 – 40% populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą, wg WHO choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 mln PolakówFoto: VSamarkina / Shutterstock

Okres wiosenny jest w znacznym stopniu uciążliwy dla osób uczulonych na rośliny,  a dokładniej mówiąc na ich pyłki. Objawami tego może być katar, łzawienie oczu lub uczucie piasku pod powiekami. Z kolei do najczęstszych alergii pokarmowych zaliczamy wystąpienie niepożądanych reakcji uczuleniowych po zjedzeniu orzechów, jajek bądź wypiciu mleka. Może to skutkować bólami brzucha, wymiotami, nudnościami lub pojawieniem się na ciele wysypki. Jeśli chodzi o alergie na niektóre zwierzęta, najczęściej chodzi o te futerkowe. W przypadku kota jego alergen znajduje się w ślinie, która jest rozprowadzana po sierści podczas mycia.

Posłuchaj
46:50 16.03. Strefa rodzica 2.mp3 Czas alergii. Jak skutecznie ją leczyć_Strefa rodzica/PRD_16.03.2021.

Pierwszym krokiem w leczeniu alergii jest ustalenie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tą dolegliwością. W kwestii alergii pokarmowej można to stwierdzić poprzez sprawdzenie jak  dziecko zareaguje na, zarówno odstawienie danego pokarmu, jak i następnie włączenie go ponownie do diety. Jeśli teza się potwierdzi, odpowiedni alergen będzie musiał być na stałe odseparowany z jedzenia. 

W dwóch pozostałych przypadkach zalecane jest odczulanie. Jak powiedział Piotr Dąbrowiecki, alergolog i gość audycji - polega ono na tym, że podajemy pacjentowi wzrastające dawki alergenu, które mają wyciszyć ten nadmiernie pobudzony układ immunologiczny. W przypadku alergii na rośliny skuteczność tej metody wynosi 90%, a w kwestii zwierząt ok. 60%-70%.

Jak można usłyszeć podczas rozmowy, istnieją alergie z którymi człowiek potrafi sobie poradzić. Niestety w wyniku nadmiernej chemizacji środowiska i zanieczyszczenia powietrza, dolegliwości alergiczne są stale obecne w naszym życiu. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego nie należy ich bagatelizować.  Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Goście: Piotr Dąbrowiecki
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Nowalijki, czyli co jest tak naprawdę zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 16:00
Po zimie czas zregenerować organizm i dostarczyć mu witamin, które daje natura. W sklepach pojawiają się już pierwsze młode warzywa. I jak co roku zaczynają budzić wątpliwości, czy są zdrowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokonaj cukrzycę!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:00
Zbliża się Światowy Dzień Zdrowia, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: Pokonaj cukrzycę!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masło czy margaryna?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 23:59
Smarować chleb masłem czy margaryną? Istnieje na ten temat wiele kontrowersji i mitów. Pomogą je obalić goście audycji.
rozwiń zwiń