Polskie Radio Dzieciom

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 07:00
Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

Nasza świadomość i wiedza na temat otyłości jest wciąż niewystarczająca. – Pamiętajmy o tym, że ok. 30% rodziców dzieci z otyłością nie ma świadomości tego, że ich dziecko ma nadwagę bądź otyłość – powiedział Michał Brzeziński, gość audycji w Polskim Radiu Dzieciom. Problem ten zwiększa się zwłaszcza teraz, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a mniej uwagi poświęcają aktywności fizycznej. Spowodowane jest to m.in. obowiązkowym systemem nauki zdalnej oraz zamknięciem niektórych obiektów sportowych. 

Posłuchaj
116:00 6.04. Strefa rodzica - otyłość w pandemii.mp3 Problem otyłości i nadwagi w czasach pandemii (Strefa rodzica/PRD)_6.04.2021.

Co więcej, w wyniku zamknięcia kin lub teatrów szukamy przyjemności w inny sposób i znajdujemy ją w jedzeniu. Niestety u młodzieży i dzieci, które zmagają się z nadwagą, nasilają się różnego rodzaju lęki lub objawy depresyjne. Większości skutków nawagi nie widać od razu, gdyż konsekwencje chorób otyłościowych pojawiają się zazwyczaj po kilku latach. Jednym z negatywnych rezultatów może być np. stłuszczenie wątroby. Co więcej, przy otyłości wystąpienie astmy jest bardziej prawdopodobne.


Ida Nowakowska w studiu POlskiego Radia Dzieciom.JPG
Ida Nowakowska autorką podcastów Polskiego Radia Dzieciom

Nabycie odpowiedniej świadomości żywienia stanowi wyzwanie. Jeśli wiemy, że mamy tendencję do tycia, musimy nauczyć się odpowiedniego sposobu żywienia. Może nam w tym pomóc wizyta u dietetyka, jednakże trzeba pamiętać, aby sprawdzić, czy osoba, która udziela nam porad, posiada wymagane kompetencje.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Goście: dr n. med. Michał Brzeziński/Gdański Uniwersytet Medyczny
Data emisji: 06.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak prawidłowo pielęgnować stopy dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 15:59
Jedną z rzeczy, które kochamy u maluchów są ich małe, słodkie stópki. Jednak wraz z wiekiem, stopy człowieka zmieniają się i przechodzą przez różne etapy kształtowania. W związku z tym, bardzo ważne jest, aby rodzice małych dzieci, a później nastolatkowie wiedzieli, jak odpowiednio zadbać o tę część ciała. Z pomocą przychodzi podolog Michał Drożdż, który w Strefie Rodzica opowie jak należy pielęgnować stopy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wpływ traumatycznych wydarzeń na życie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
Wydawać by się mogło, że dzieci ze względu na swój młody wiek nie przeżywają pewnych wydarzeń w takim stopniu jak dorośli, ponieważ nie są w stanie wszystkiego zrozumieć. Jednak, pomimo że osoby młodsze nie potrafią odpowiednio zwerbalizować swoich uczuć, traumatyczne wydarzenia mają niewątpliwie wpływ na ich rozwój. Więcej na ten temat opowiada dziecięcy psycholog Marta Bąkowska, gość Strefy Rodzica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Start nowego cyklu podcastów "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 08:00
Od 6 lat audycja "Strefa rodzica" gości w domach wielu rodzin. Poprzez dźwięk, docierają do rodziców wartościowe rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin, podane w sposób przystępny ale jednocześnie wyczerpujący. Poprzez dwugodzinne audycje nadawane od poniedziałku do piątku Polskie Radio Dzieciom chce wspierać rodziców w trudnej drodze jaką jest rodzicielstwo. To jednak nie wszystko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen pomocny w okresie przesilenia wiosennego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:18
Kiedy zima ustępuje miejsca wiośnie wszystko budzi się do życia. Dlaczego zatem zamiast być pełni energii towarzyszy nam zmęczenie? Jesteśmy marudni, a w wolnej chwili marzymy o tym, żeby się zdrzemnąć. Mówi się, że ten stan to wynik wiosennego przesilenia. Szczęśliwie dla nas, można temu zaradzić, o czym mówi Magdalena Cubała-Kucharska, lekarz medycyny integracyjnej.
rozwiń zwiń