Polskie Radio Dzieciom

Jak wychować syna na feministę?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:56
W podejściu do wychowywania córek, a synów nierzadko można zauważyć pewne różnice, jak np. mówienie, iż chłopaki nie płaczą. Podział na to, co uważane jest za męskie, a co damskie zaczyna się już we wczesnym okresie życia, czego przykładem może być różowy czy niebieski kolor wyprawki. Wraz z dorastaniem rozbieżności te są coraz większe, a przysłowie że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus, mimo że błędne, umacnia się. Niemniej jednak nie tylko córki, ale też synów można wychować na osoby wrażliwe i empatyczne, o czym w "Strefie Rodzica" przekonywała psycholog Ewa Krogulska.
Jak wychować syna na feministę?
Foto: Glow Images/East News

Coraz więcej mówi się o wspieraniu dziewczyn i kobiet oraz ich emancypacji, podczas gdy do płci męskiej wciąż przypisywanych jest wiele stereotypów, określających jak powinien zachowywać się „prawdziwy mężczyzna”. Widok dziewczynki bawiącej się samochodzikiem w wielu przypadkach wywoła znacznie mniejsze emocje niż obraz chłopca z lalką w ręce. Co więcej, zachęcamy córki, siostry czy wnuczki, aby spełniały swoje marzenia, jednocześnie mając wątpliwości co do aprobacji  noszenia ubrań w kolorze różowym zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. 

Posłuchaj
50:08 5.05. Strefa rodzica. Jak wychować chłopca.mp3 Jak wychować syna na feministę? (Strefa rodzica/PRD)_5.05.2021.

Znane wzorce, które były przypisywane danej płci kilkadziesiąt lat temu są już nieaktualne. W obecnych czasach pójście kobiety do pracy oraz podział obowiązków domowych jest czymś naturalnym. W związku z tym, dlaczego metody wychowawcze synów wciąż miałyby się tak bardzo różnić od sposobu w jaki wychowuje się córki? Otóż u nich również możemy zadbać o rozwój empatii i wspomóc odnalezienie tzw. kobiecego pierwiastka.

Utarte wzorce męskości negatywnie wpływają na zachowanie i funkcjonowanie mężczyzn. Głoszenie, że chłopak musi być twardy może doprowadzić do zmniejszenia jego wrażliwości. Niemniej jednak, rodzice mogą sprawić, aby inteligencja emocjonalna nie była obecna tylko u kobiet. – Myślę, że to na czym w pierwszej kolejności warto się skupić to na tym, żeby nazywać emocje, rozumieć emocje, akceptować emocje – zauważyła Ewa Krogulska. Do rozwoju komunikacji interpersonalnej i wspierania umiejętności wyrażanie siebie można wykorzystać również zabawy z podziałem na role, m.in. zabawę w dom. Więcej w załączonej audycji.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Ewa Krogulska - psycholog
Data emisji: 5.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica
Zobacz także
Czytaj także

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 22:30
Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kariera dziecka w mediach społecznościowych. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:23
Ogromne znaczenie internetu w dzisiejszym świecie nie powinno wzbudzać żadnych wątpliwości. Co więcej, w ciągu ostatnich kilku lat ludzie zauważyli, że bycie aktywnym online może stanowić rodzaj zawodu oraz umożliwić szansę na rozwój kariery. W związku z tym grono osób, które dążą do stania się influencerami stale rośnie, a aspiracje te przejawiają się u dzieci nawet w wieku 10 lat. Chociaż wizja takiej pracy może być atrakcyjna, zapominamy z czym wiąże się działalność na portalach społecznościowych. Dlatego też temat ten został poruszony w Strefie Rodzica przez dziennikarki ze Stacji7 - Zofię Świerczyńską oraz Annę Hazukę.
rozwiń zwiń