Polskie Radio Dzieciom

Jak zbudować dobrą relację między nowym członkiem rodziny a psem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:07
Kiedy na świat przychodzi dziecko rodzice mogą być niepewni, jak w nieznanej sytuacji odnajdzie się ich czworonożny przyjaciel. Z racji tego, że pojawienie się nowego członka rodziny może być stresujące zarówno dla psa, jak i jego właścicieli, dobrze jest zadbać o komfort psychiczny każdej ze stron i zacząć przygotowania do tego momentu odpowiednio wcześnie. O tym, na co warto zwrócić uwagę oraz co zrobić, jeśli dziecko boi się psa opowiedziała w Strefie Rodzica Agnieszka Wojtków, trener szkolenia psów oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DNF Style/shutterstock.com

W momencie narodzin dziecka niektóre psy mogą zacząć zachowywać się inaczej, np. staną się apatyczne lub wręcz przeciwnie, bardziej pobudzone. Wynika to m.in. ze zmniejszonej uwagi, którą dorośli dzielą już nie tylko z nim, ale też z dzieckiem. W związku z tym w okresie ciąży warto przyjrzeć się czworonożnemu przyjacielowi i zobaczyć m.in. jak toleruje gości, jego funkcjonowanie na spacerze czy w towarzystwie dzieci. Istotny jest również fakt, że maluchy nie potrafią zbudować z psem takiej relacji, jak dorośli, przez co niektóre zachowania młodszych osób mogą być dla zwierząt niezrozumiałe. Dlatego też rolą rodziców jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które pozwolą w przyszłości dziecku i psu czuć się bezpiecznie i szczęśliwie w swojej obecności. – Chodzi o zapewnienie zarówno rodzicom, dziecku jak i psu odpowiedniego komfortu w takich sytuacjach, które z punktu widzenia psa mogą być na pewnym etapie rozwoju dziecka trudne – skomentowała  Agnieszka Wojtków. 

Osoby, które w takiej sytuacji czują się niepewnie mogą skorzystać z pomocy behawiorysty, który udzieli wskazówek jak należy postępować. Warto jednak pamiętać, że określone zachowania, które przypisywane są danym rasom często są stereotypami. Podczas pierwszych kilku miesięcy istotne jest, aby zadbać o potrzeby psa i jego poczucie bezpieczeństwa. Trudności mogą się pojawić, kiedy dziecko zaczyna raczkować lub chodzić, ponieważ może ono chcieć wtedy zbliżyć się do czworonoga i go dotknąć. 

Posłuchaj
59:27 2021_07_08 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 lipca godz. 22:00

Jednakże nie każde dziecko lubi psy. Niektóre się ich boją, co może wynikać m.in. z faktu, że nie miały okazji do spędzenia z nimi czasu i zweryfikowania swoich obaw. Co więcej w szkołach osoby młodsze niekoniecznie poszerzają swoją wiedzę na temat zwierząt domowych, tak więc nie wiedzą co oznacza dane zachowanie czworonogów; jak wyrażają strach, złość czy radość. Psy z kolei bardzo dobrze odczytują emocje ludzi i potrafią wyczuć, kiedy się ich boimy. To dlatego, ponieważ zmienia się wtedy nasz zapach i mowa ciała. Osoby młodsze mogą dodatkowo wykonywać gwałtowne ruchy, piszczeć lub płakać, czym wzbudzają niepokój u psów.

Jeśli rodzice chcą przygotować dziecko do zbliżenia się do czworonoga, istotne jest, aby najpierw zwrócili uwagę na swoje zachowanie. To dlatego, ponieważ dzieci uczą się poprzez obserwację i modelowanie. – Jeśli nasze wzorce zachowania będą prawidłowe, to dzieci będą automatycznie przejmowały je od nas, bo rodzice są dla nich najważniejszym wzorcem zachowania i najwięcej mogą w tej kwestii zrobić – dodała Agnieszka Wojtków. Jeśli dziecko chce nawiązać kontakt z psem korzystne jest, aby zachowało odległość i zorientowało się, czy w pobliżu jest opiekun czworonoga. Pomocne może okazać się także uświadomienie dziecka, że zachowania psów mogą być różne.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Agnieszka Wojtków / Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów COAPE
Data emisji: 8.07.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń