X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak się dogadać z nastolatkiem?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:00
Nastoletniość to okres nowych doświadczeń, marzeń i ogromnych możliwości. Zazwyczaj wiek ten wspominamy z sentymentem, chociaż dla osób dorosłych, które były wtedy blisko nas mógł być on trudny i wymagający. To dlatego, ponieważ czas ten jest traktowany jako etap przejściowy między dzieciństwem, a dorosłością, w którym nierzadko dochodzi do konfliktów między rodzicami, a ich dzieckiem. Rozwiązać je może odpowiednia komunikacja, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Marta Chrościcka – psycholog.
Trudne bywają choćby rozmowy międzypokoleniowe... (zdjęcie ilustracyjne)
Trudne bywają choćby rozmowy międzypokoleniowe... (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Osoby w wieku nastoletnim pragną czerpać korzyści zarówno z dzieciństwa, jak i dorosłości. Ponadto szukają swojej indywidualności jednocześnie chcąc być tacy, jak inni. Przesuwają również swoją uwagę z rodziny na grupę, do której mają zamiar przynależeć i w którą inwestują. Młode osoby zaczynają domagać się większej autonomii, natomiast danie im tego jest trudne dla niektórych rodziców, którzy do tej pory mogli decydować za nich w znacznym stopniu. Tak więc okres ten jest niełatwy dla obydwu stron.

Kiedy rozmawiamy z nastolatkami pomocne może okazać się zwrócenie uwagi na ich zachowanie oraz o czym ono informuje. Zamiast odnosić się do ich tonu czy nastawienia możemy skupić się na zauważeniu ich potrzeb i odniesieniu się do nich. – Unikamy oceny, bo nastolatki, moje doświadczenie pokazuje, że uciekają od osób, nie chcą, unikają osób, które cały czas serwują jakąś ocenę, że coś źle zrobił, zrobiła – skomentowała Marta Chrościcka. Pozwoli to na otwarcie rozmowy i zbudowanie lepszego kontaktu. Kolejnym krokiem może być wykorzystanie języka personalnego, np. "Ja czuję, że…" lub "Ja się obawiam, że…". Następnie dobrze jest spróbować wypracować kompromis i zapytać nastolatka, czy dane rozwiązanie mu odpowiada.

Posłuchaj
59:38 2021_07_15 21_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 lipca godz. 21:00

Czasami otwarty konflikt może doprowadzić do sytuacji, w której niektóre rzeczy i urazy zostają ujawnione. W przypadku, gdy napięcie między dzieckiem, a rodzicem jest ogromne, strony mogą zacząć się poddawać i rezygnować z próby naprawy relacji. Dlatego też nierzadko warto udać się do specjalisty, który przyjrzy się danej sytuacji, zobaczy co rodzice i nastolatkowie robią w kierunku naprawy kontaktu, a następnie spróbuje przystąpić do rozwiązania konfliktu. Co prawda młode osoby mogą być niechętne do wzięcia udziału w takich spotkaniach i się na nich nie pojawiać lub nic nie mówić. Z czasem jednak nastolatek może zauważyć, że jest to szansa na wprowadzenie zmian i poprawę relacji. Bardzo prawdopodobne, że po okresie nastoletniego buntu relacje między rodzicem a dzieckiem staną się znowu dobre. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Marta Chrościcka - psycholog
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także

Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zbudować dobrą relację między nowym członkiem rodziny a psem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:07
Kiedy na świat przychodzi dziecko rodzice mogą być niepewni, jak w nieznanej sytuacji odnajdzie się ich czworonożny przyjaciel. Z racji tego, że pojawienie się nowego członka rodziny może być stresujące zarówno dla psa, jak i jego właścicieli, dobrze jest zadbać o komfort psychiczny każdej ze stron i zacząć przygotowania do tego momentu odpowiednio wcześnie. O tym, na co warto zwrócić uwagę oraz co zrobić, jeśli dziecko boi się psa opowiedziała w Strefie Rodzica Agnieszka Wojtków, trener szkolenia psów oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.
rozwiń zwiń