Polskie Radio Dzieciom

Jak spędzić wakacje w mieście blisko natury?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 15:00
Przerwa od szkoły i nauki to dobry moment, by odejść od komputera i spędzić czas na świeżym powietrzu obcując z natura. Aby to zrobić, nie trzeba wcale wyjeżdżać poza miasto, gdyż niejedno skrywa w sobie dziką przyrodę, która czeka na odkrycie. O tym, jak ciekawie spędzić wakacje w mieście jednocześnie będąc blisko zieleni opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Anna Warzyńska i Olga Maj z Fundacji "Dzieci w Naturę".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Kiedy myślimy o mieście pierwsze co widzimy to zatłoczone ulice, miejsca rozrywki, czy wysokie budynki. Zapominamy, że są tam też części dzikie, gdzie przyroda może inspirować do spędzania czasu. Tak więc wakacje to dobra okazja do tego, by pójść w miejsca, do których na co dzień nie mamy czasu, by się udać i odkryć w nich naturę. Ponadto, jeśli nawiążemy z nią kontakt i lepiej poznamy, będzie nam łatwiej ją chronić. 

Posłuchaj
59:05 2021_07_16 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 lipca godz. 21:00

Biorąc to pod uwagę goście Strefy Rodzica zorganizowali wakacyjne warsztaty, których forma jest podobna do półkolonii. Chociaż wszystkie 4 turnusy odbywają się w Krakowie, mogę one stanowić inspiracje dla mieszkańców innych miast. Podczas warsztatów dzieci wraz z opiekunami udają się w różne miejsca, gdzie mogą obcować z naturą, np. do Lasu Witkowickiego czy Borkowskiego. Zabierają ze sobą hamaki, a także specjalne namioty, które zapewniają schronienie przed słońcem i deszczem. Mogą także poznać harcerskie umiejętności oraz wziąć udział w ciekawych aktywnościach, np. rękodzielnictwie. Jak dodała Olga Maj – Oprócz wakacyjnych warsztatów to nasza fundacja ma taki projekt, który nazywa się „W naturze podróże” i organizujemy takie kilkudniowe wyjazdy rodzinne. 

Posłuchaj
59:18 2021_07_16 22_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 lipca godz. 22:00

Odkrywanie przyrodniczych obszarów w mieście nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z mapy wydrukowanej lub internetowej i poszukanie na niej obszarów zielonych. Niemniej jednak okazać się może, że dostanie się do nich jest bardzo trudne albo niemożliwe. Do wyjątkowych miejsc możemy także trafić spacerując lub pytając znajomych. Często okazuje się, że na daną przestrzeń nie zwrócilibyśmy uwagi, gdyby nie została ona nam polecona przez osobę, którą znamy. Oprócz tego korzystna jest także ciekawość oraz zmysł przewodnika, co  pozwoli nam odkryć przyrodnicze skarby. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Anna Warzyńska i Olga Maj / Fundacja "Dzieci w Naturę"
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:59
Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczne wakacje nad wodą. Rozmowa z ratownikiem WOPR

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 16:01
Kiedy my w wakacje odpoczywamy na plaży, nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR, czyli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedną z takich osób jest Kinga Czerwińska, która w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o swojej pracy i bezpieczeństwie nad wodą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje rodzinne od strony prawnej. Co warto wiedzieć? [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 15:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny najnowszy podcast dotyczący wakacji rodzinnych od strony prawa. Wakacje to długo wyczekiwany okres radości, relaksu i odpoczynku. Dla dzieci może być to także czas częstszych wyjazdów z rodzicami za granicę lub na obozy czy kolonie. Aby jednak móc cieszyć się taką wycieczką w pełni, dobrze jest zadbać o odpowiednie przygotowanie się do niej, również od strony prawnej. O tym, co warto wiedzieć, by uniknąć zaskoczenia na wakacjach opowiedziała  w podcaście Polskiego Radia Dzieciom adwokat, Katarzyna Ludwig. 
rozwiń zwiń