X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wakacje rodzinne od strony prawnej. Co warto wiedzieć? [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 15:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny najnowszy podcast dotyczący wakacji rodzinnych od strony prawa. Wakacje to długo wyczekiwany okres radości, relaksu i odpoczynku. Dla dzieci może być to także czas częstszych wyjazdów z rodzicami za granicę lub na obozy czy kolonie. Aby jednak móc cieszyć się taką wycieczką w pełni, dobrze jest zadbać o odpowiednie przygotowanie się do niej, również od strony prawnej. O tym, co warto wiedzieć, by uniknąć zaskoczenia na wakacjach opowiedziała  w podcaście Polskiego Radia Dzieciom adwokat, Katarzyna Ludwig. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Ambiento/Shutterstock

Wyjeżdżając za granicę istotne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty dziecka, nawet jeśli poruszamy się po Unii Europejskiej. W strefie Schengen wystarczy mieć dowód, natomiast poza nią wymagany jest paszport. Co więcej, warto jest się także zapoznać z obowiązującymi przepisami danego kraju, do którego udajemy się na wakacje, gdyż mogą się one różnić dla danego państwa.

W celu uzyskania paszportu dla dziecka poniżej 18 roku życia niezbędny jest podpis każdego z rodziców na wniosku paszportowym. W sytuacji rozwodu, gdy jeden z dorosłych nie wyrazi na to akceptacji, możemy wówczas wystąpić do sądu opiekuńczego o zgodę zastępczą. Jest to jednak proces długotrwały, dlatego warto rozpocząć go odpowiednio wcześnie. 

POSŁUCHAJ PODCASTU POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Kiedy dziecko wyjeżdża na wakacje z innym członkiem rodziny niż rodzic, oboje z opiekunów muszą wyrazić na to zgodę, najlepiej w formie pisemnej, z podpisem potwierdzonym u notariusza. Dobrze jest także zadbać o to, by pismo to zostało przetłumaczone na język urzędowy państwa, do którego wybiera się dziecko. To dlatego, ponieważ w przypadku niezbędnej hospitalizacji personel medyczny będzie musiał zweryfikować, czy dany dorosły towarzyszący osobie młodszej może podejmować decyzje np. odnośnie sposobu leczenia dziecka.

Podczas kolonii i obozów opiekę prawną nad dzieckiem sprawują wychowawcy. Niemniej jednak korzystne jest przeprowadzenie weryfikacji organizatora. – Nie ma znaczenia, czy jest to organizator prywatny, czy szkoła organizuje taki wypoczynek. Każdy organizator wypoczynku dla małoletnich jest zobowiązany do spełnienia określony warunków – powiedziała Katarzyna Ludwig. Skorzystać można z informacji zawartych w tzw. bazie wyjazdowej, do której organizatorzy muszą się zgłosić i uzyskać zgodę. Jeśli taka osoba nie widnieje jako przedsiębiorca polski, jej weryfikacja następuje w państwie, w którym zarejestrowana jest działalność gospodarcza.

Będąc zagranicą wsparcie uzyskamy od placówek dyplomatycznych. Kradzież lub zgubienie dokumentów dobrze jest jednak najpierw zgłosić na posterunku policji. W przypadku zaginięcia dziecka pomocy może udzielić ambasada lub konsulat, który zapewni np. tłumacza. Jeśli natomiast podczas naszego pobytu poza Polską biuro podróży ogłosi bankructwo, warto szybko skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim Województwa. To dlatego, ponieważ w tej sytuacji jest on zobowiązany do sprowadzania takich osób do kraju. Dodatkowo z powodu niewykorzystanej części wakacji przysługuje im zwrot kosztów. 

Podcast: Strefa rodzica - prawo
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: adwokat, Katarzyna Ludwig
Data premiery: 28.06.2021.

Podcast przygotowany przez redakcję Polskiego Radia Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:59
Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne wakacje nad wodą. Rozmowa z ratownikiem WOPR

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 16:01
Kiedy my w wakacje odpoczywamy na plaży, nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR, czyli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedną z takich osób jest Kinga Czerwińska, która w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o swojej pracy i bezpieczeństwie nad wodą.
rozwiń zwiń