Polskie Radio Dzieciom

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?
Foto: Glow Images

Do psychologa warto udać się z dzieckiem, gdy w jego zachowaniu zauważymy coś niepokojącego. Zdarzyć się może, że pewne emocje są wynikiem nieprawidłowego rozwoju dziecka. Jak zaznaczyła  Joanna Węglarz - Warto się skonsultować, chociażby po to, żeby się uspokoić, że wszystko jest dobrze, bo dzieci też rozwijają się różnie, normy rozwojowe są szerokie. Pierwszym etapem wizyty u psychologa jest rozmowa z rodzicami i dzieckiem oraz jego obserwacja. Dzięki temu lekarz będzie mógł wyciągnąć wstępne wnioski na temat tego, czy zachowanie pociechy jest adekwatne do jej wieku. Takie spotkania mogą również pomóc w ocenie, czy rozwój dziecka następuje we wszystkich obszarach w tym samym tempie. Następne narzędzia wspierające terapie są dobierane w zależności od tego, którą sferę należy wspomóc, np. integrację sensoryczną lub funkcje poznawcze. 

Posłuchaj
48:31 20.05. Strefa rodzica 2.mp3 Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_20.05.2021.

Niektóre sytuacje wymagają, aby dziecko chodziło na wizyty do psychologa przez dłuższy okres czasu. Jednak wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że czasami już jedna konsultacja może okazać się pomocna.

Zdarzyć się może również tak, że wizyta dziecka u psychologa uaktywni u dorosłego jego problemy z dzieciństwa. Wynika to z tego, że jako rodzic pragniemy być lepszymi ludźmi oraz zastanawiamy się jak to zrobić, tak więc zaczynamy porządkować swoją przeszłość. Osoby młodsze często obserwują i naśladują zachowania dorosłych, dlatego korzystne jest, aby rodzice uświadomili sobie, nad czym mogą popracować i czego potrzebują, by stać się takim opiekunem, jakim pragną być. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Joanna Węglarz - psycholog
Data emisji: 20.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:11
Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:25
Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczucie satysfakcji zamiast nagród. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:36
Nauka konwencjonalna jest praktykowana od pokoleń, w związku z czym jej metody są dobrze znane. Niektórzy jednak dostrzegają w tej edukacji niedoskonałości, jak np. traktowanie wszystkich dzieci w ten sam sposób lub stwarzanie niewystarczającej przestrzeni do poznawania świata. Efektem tego jest poszukiwanie nowych narzędzi, które mogą wspomóc rozwój osób młodszych. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywa idea szkoły Montessori, o której w Strefie Rodzica opowiedziała Magdalena Szcześniewska, trenerka wspominanej metody uczenia i wychowania.
rozwiń zwiń