!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:18
Chociaż w ubiegłym roku można było zaobserwować niewielki wzrost poziomu czytelnictwa w kraju, liczba osób, które czytają jest wciąż niesatysfakcjonująca. Zmienić to może m.in. zachęceni dzieci do sięgnięcia po różnego rodzaju lektury, a także akcje Narodowego Czytania. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się 4 września, kiedy to w różnych miejscach w Polsce odczytywana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. O czytaniu i książkach opowiedziały w "Strefie Rodzica" Monika Chilewicz, była właścicielką księgarni, w której pomagała rodzicom dobierać książki dla dzieci i młodzieży oraz Anna Andrzejewska, socjolog.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/Shutterstock

Głośne czytanie, które będzie miało miejsce podczas Narodowego Czytania to jeden ze sposób na pokazanie, że czytając można miło spędzić czas. - Wydaje mi się, że to jest w ogóle klucz do zachęcenia tych nieczytających, czytać głośno, wspólnie. O tym myślę nie tylko przy okazji jakichś wydarzeń, jak to, które nas czeka, ale też wspólne czytanie w domu – dodała Monika Chilewicz.

Czasami zdarza się, że czytanie sprawia dzieciom trudności, przez co czują do tego niechęć, ale nie wiemy o tym, dopóki nie zostanie postawiona odpowiednia diagnoza, jak np. problemy ze wzrokiem.  Niemniej jednak, do czytania można przekonać znaczną liczbę osób. Może to zrobić ktoś z rodziny, nauczyciele w szkole lub bibliotekarka. 

Posłuchaj
59:53 2021_09_01 20_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 września godz. 21:00

Kluczem jest indywidualne podejście do dziecka oraz znalezienie książek o tematyce, która je zainteresuje. Niekoniecznie musimy wybierać te publikacje, które są najnowsze lub najmodniejsze.  Czasami chcąc pomóc, proponujemy lektury, które my lubiliśmy w okresie naszego dzieciństwa, lecz które mogą im się nie spodobać. Dlatego też istotna jest również wolność w wyborze. Chociaż okazać się może, że pierwsze próby zachęcenia dzieci do czytania są nieudane, nie warto się poddawać. Zamiast tego można szukać książek innego rodzaju lub np. z innymi ilustracjami, gdyż odgrywają one równie ważną rolę, co opisana historia.

Mnogość lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń promujących spotkanie z książką może korzystnie wpłynąć na poziom czytelnictwa. Podobnie jak blogi czy inne strony prowadzone przez osoby lubiące czytać. Ciekawe przykłady książek można wynieść z wielu środowisk, np. ze szkoły, pomimo że dzieci często nie przepadają za lekturami. – Myślę, że przede wszystkim to jest element obowiązku, który zniechęca dzieci do czytania, że one muszą tę książkę przeczytać – odpowiedziała Anna Andrzejewska. Jeśli natomiast nie zgadzamy się z wyborem publikacji jakiej dokonało dziecko, zamiast zakazywać mu jej czytania, możemy sami zapoznać się z fabułą, a następnie omówić z dzieckiem wybrane aspekty tak, aby zrozumiało nasz punkt widzenia. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Monika Chilewicz i Anna Andrzejewska
Data emisji: 1.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
rozwiń zwiń