Polskie Radio Dzieciom

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CarolaGuzman

Niewątpliwie problem z dostępem do książek jest poważniejszy w mniejszych miejscowościach, gdzie jest znacznie mniej księgarni niż w dużych miastach. Dodatkowo, ich ceny mogą nie być przystępne dla każdego. Kiedy fundacja rozpoczęła swoje działania, ich celem było otwarcie kilkunastu tzw. zaczytanych bibliotek w całej Polsce. Obecnie jest ich ponad 1200, dzięki czemu książki docierają do miejsc, gdzie ich nie ma lub dostęp do nich jest ograniczony. Tak więc beneficjentami fundacji są m.in. placówki oświatowe, zakłady karne, szpitale, domy samotnej matki i seniora. 

Czytanie skłania nas do podjęcia refleksji oraz umożliwia nawiązanie rozmowy z drugą osobą na temat przeczytanej treści. Biorąc to pod uwagę, Fundacja Zaczytani.org wykorzystuje książki również do budowania relacji z innymi osobami oraz samym sobą. Przy pomocy wolontariuszy biorących udział w projekcie "Zaczytana Akademia", fundacja prowadzi spotkania dla osób w różnym wieku.  Podczas bajkoterapii dzieci nie tylko czytają, ale też omawiają przeczytany tekst, a następnie biorą udział w zabawach nawiązujących do lektury. Aktywności te wspomagają m.in. identyfikację emocji oraz nazywanie ich. Co więcej, fundacja wykorzystuje bajki edukacyjne, np. dotyczące ekologii. Z kolei biblioterapie przeznaczone są dla młodzieży i osób starszych, które w okresie pandemii zostały szczególnie narażone na izolację społeczną.  

Posłuchaj
56:45 02.08. Strefa rodzica cz 1.mp3 Strefa Rodzica_02.08.2021. godz. 21.00.

Fundacja operuje według idei bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania książek dalej. – Książki oczywiście, którymi nasza fundacja dysponuje to są książki zebrane w trakcie Wielkiej Zbiórki Książek, czyli corocznej akcji ogólnopolskiej, kiedy przez kilka miesięcy zbieramy, sortujemy i przekazujemy książki beneficjentom na terenie całej Polski, ale zgłaszają się też do nas osoby prywatne – skomentowała Natalia Sopniewska. Co więcej, książki te można znaleźć w wielu miejscach na wolno stojących regałach, które oznaczone są znakiem fundacji.  

Posłuchaj
59:51 2021_08_02 21_00_20_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 2 sierpnia godz. 21:00

Fundacja Zaczytani.org dołączyła do globalnej kampanii promującej czytelnictwo oraz zaczęła prowadzić wspólne działania z największą internetową księgarnią na świecie. Jak się okazało, 9 spośród wszystkich zaczytanych bibliotek znajduje się bardzo blisko polskich centrum logistycznych wspomnianej firmy, a także niedaleko placówek działających na rzecz dzieci i młodzieży. Ponadto, na terenie Polski możemy zobaczyć tzw. zaczytane ławki, które swoją formą przypominają otwartą książkę. Każda z ławek pokazuje inny obraz, który może nawiązywać np. do "Mistrza i Małgorzaty" lub Wisławy Szymborskiej. Aby zwiększyć dostęp do literatury, przy każdej z nich umieszczona jest tabliczka, a na niej kod QR, który prowadzi do strony, skąd można pobrać darmowego audiobooka.

Oprócz tego, fundacja wydała również bajkę edukacyjną w formie e-booka: "Teraz mówi Tosia", a wraz z nią materiały dotyczące bajkoterapii, w tym scenariusze zajęć oraz ćwiczenia, które można wykonać na podstawie bajki. Celem publikacji jest zwrócenie uwagi na równość płci oraz pokazanie, że dziewczynki też mogą pełnić funkcje liderskie.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Data emisji: 02.8.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:12
Biblioteki kojarzą się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:01
Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego uczą książki detektywistyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:00
Książki detektywistyczne niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi w różnym wieku. Oferowane są one także dla dzieci, lecz głównie dla tych, które potrafią już czytać, wyłączając przez to z grupy odbiorców maluchów. Jak się jednak okazuje, lektury z zagadkami są źródłem ważnych treści oraz mogą zainteresować nawet przedszkolaków. Doskonale o tym wie gość Strefy Rodzica, Maja Strzałkowska, autorka serii książek detektywistycznych "Julka i Szpulka".
rozwiń zwiń