!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Konkursy szkolne - odkrywają talent dziecka, ale czy tylko?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:55
Jedną z misji szkoły jest rozwijanie talentów dzieci, co jednak nie zawsze jest łatwe w przypadku masowej edukacji. W związku z tym, aby motywować uczniów do samorozwoju, przygotowywane są dla nich różne konkursy, w tym także przedmiotowe. O ich rodzajach i procesie tworzenia opowiedzieli w audycji "Strefa Rodzica" profesor Małgorzata Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Igor Hebda z Centrum Edukacji Szkolnej oraz Małgorzata Jankowska, współorganizatorka i jurorka konkursu "Popisz się talentem".
Tomasz Rzymkowski: zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnie
Tomasz Rzymkowski: zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnieFoto: Shutterstock

Olimpiady są skierowane do uczniów, którzy pragną zdobyć szersze umiejętności, wiadomości lub sprawdzić swoją wiedzę. Co więcej, osoby, które lubią rywalizować mogą wziąć udział w olimpiadach ogólnopolskich. Jedną z nich jest olimpiada historyczna, którą od wielu lat organizuje Polskie Towarzystwo Historyczne, przy wsparciu MEiN. – Nam bardzo zależy na tym, żeby rozwijać u naszych uczestników przede wszystkim właśnie ich zainteresowania historyczne – podkreśliła Małgorzata Machałek.

Pierwszy etap konkursu odbywa się w szkole, najczęściej na początku roku szkolnego. Następnie, etap okręgowy organizowany jest przy współpracy uczelnianych instytutów historycznych, a ostatni etap, centralny, odbywa się w Poznaniu, dla uczniów ze szkół podstawowych lub w Gdański, dla licealistów. Istnieje także etap ustny, kiedy prowadzona jest rozmowa na temat określonych zagadnień i książki wybranej przez ucznia, a licealiści dodatkowo wybierają na etapie okręgowym i centralnym tzw. specjalizację, np. starożytność lub historię współczesną. 

Posłuchaj
60:02 2021_11_25 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 listopada godz. 21:00

Co więcej, licealiści piszą pracę, a młodsi uczniowie rozwiązują testy, w których muszą m.in. przeanalizować podane źródło lub udzielić szerszej odpowiedzi. Ostatnią różnicą między uczestnikami w różnym wieku jest nagroda. Uczniowie liceum, którzy zostali laureatami olimpiady są zwolnieni z egzaminu maturalnego, dostając tym samym maksymalną ilość punktów z tego przedmiotu na maturze oraz automatycznie mają prawo wejścia na wybrane uczelnie. Z kolei laureaci ze szkół podstawowych mają pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły ponadpodstawowej. 

Posłuchaj
59:02 2021_11_25 22_00_40_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 listopada godz. 22:00

Kolejnym rodzajem konkursów są konkursy wieloprzedmiotowe Olimpus, kierowane także do uczniów nieco słabszych. – Co prawda konkursy kuratoryjne mają takie dodatki, jak np. zwolnienie z egzaminu, natomiast jeżeli mówimy o konkursach dodatkowych, to one nie są skierowane tylko do najlepszych uczniów. One są skierowane do wszystkich, ponieważ pozwalają przede wszystkim na ciekawą formę powtórzenia materiału przed ważną klasówką czy sprawdzianem – skomentował Igor Hebda.

Zadania konkursowe dotyczące np. języka polskiego lub matematyki mają różne poziomy trudności i są przygotowywane przez doświadczonych nauczycieli. Następnie wszystkie pytania są sprawdzane oraz poddawane redakcji, co sprawia, że proces ich tworzenia jest długi. Niemniej jednak, konkursy odbywają się 3 razy do roku: wiosną, jesienią i zimą. Po każdej edycji przygotowywane są specjalne zestawienia dla każdego nauczyciela, które uwzględniają odpowiedzi ucznia, ocenę oraz zestawienie wyniku na tle województwa i kraju. 

Olimpus organizuje również rozwijające olimpiady tematyczne, np. z zakresu mitologii, zadań logicznych czy sportu i kultury fizycznej. Z kolei najmłodsi mogą wziąć udział w specjalnych konkursach dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli chodzi o zakres wiedzy, wśród zadań dla uczniów klas 1 możemy wyróżnić m.in. znajomość alfabetu czy podział na zdanie i wyraz.

Oprócz konkursów przedmiotowych i olimpiad, istnieją także konkursy literackie adresowane do dzieci w różnym wieku. – Konkurs "Popisz się talentem", jest największym konkursem literackim, który umożliwia dzieciom ze wszystkich klas szkoły podstawowej debiut pod okiem fachowców – wyjaśniła Małgorzata Jankowska. Pozwala on odkryć w dzieciach pasję do pisania oraz zaprasza ich do świata literatury. Wszystkie prace pisemne są oceniane przez jurorów w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie z klas 1-4 oraz 5-8.

Zadania konkursowe są publikowane co roku, a temat tegorocznej edycji dotyczył podróży w czasie. Podczas wyboru najciekawszych prac jurorzy kierują się pomysłem, poczuciem humoru oraz wyobraźnią dziecka. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń, wybieranych jest 30 prac, z których powstaje prawdziwa ilustrowana książka, a cały dochód z jej sprzedaży przekazywany jest na cele charytatywne. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Małgorzata Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Igor Hebda z Centrum Edukacji Szkolnej oraz Małgorzata Jankowska, współorganizatorka i jurorka konkursu "Popisz się talentem".
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projektowanie współczesnych szkół. Budynek szkolny i jego otoczenie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:45
Wygląd budynku może zachęcać lub zniechęcać ludzi do tego, by w nim przebywać. To samo dotyczy szkół, dlatego też projekty nowych placówek zakładają stworzenie tzw. krajobrazów edukacyjnych, w których nacisk kładzie się na estetykę, przestrzeń, funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny. Jak zatem powinno prezentować się otoczenie i nowe budynki oświatowe w których uczą się dzieci? W "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom, rozmawialiśmy o tym ze specjalistkami z zakresu architektury, dr inż. arch. Małgorzatą Balcer-Zgrają, dr Moniką Wróbel i Natalią Paszkowską, a także wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arturem Lorkowskim.
rozwiń zwiń