X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Konkursy szkolne - odkrywają talent dziecka, ale czy tylko?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:55
Jedną z misji szkoły jest rozwijanie talentów dzieci, co jednak nie zawsze jest łatwe w przypadku masowej edukacji. W związku z tym, aby motywować uczniów do samorozwoju, przygotowywane są dla nich różne konkursy, w tym także przedmiotowe. O ich rodzajach i procesie tworzenia opowiedzieli w audycji "Strefa Rodzica" profesor Małgorzata Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Igor Hebda z Centrum Edukacji Szkolnej oraz Małgorzata Jankowska, współorganizatorka i jurorka konkursu "Popisz się talentem".
Tomasz Rzymkowski: zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnie
Tomasz Rzymkowski: zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnieFoto: Shutterstock

Olimpiady są skierowane do uczniów, którzy pragną zdobyć szersze umiejętności, wiadomości lub sprawdzić swoją wiedzę. Co więcej, osoby, które lubią rywalizować mogą wziąć udział w olimpiadach ogólnopolskich. Jedną z nich jest olimpiada historyczna, którą od wielu lat organizuje Polskie Towarzystwo Historyczne, przy wsparciu MEiN. – Nam bardzo zależy na tym, żeby rozwijać u naszych uczestników przede wszystkim właśnie ich zainteresowania historyczne – podkreśliła Małgorzata Machałek.

Pierwszy etap konkursu odbywa się w szkole, najczęściej na początku roku szkolnego. Następnie, etap okręgowy organizowany jest przy współpracy uczelnianych instytutów historycznych, a ostatni etap, centralny, odbywa się w Poznaniu, dla uczniów ze szkół podstawowych lub w Gdański, dla licealistów. Istnieje także etap ustny, kiedy prowadzona jest rozmowa na temat określonych zagadnień i książki wybranej przez ucznia, a licealiści dodatkowo wybierają na etapie okręgowym i centralnym tzw. specjalizację, np. starożytność lub historię współczesną. 

Posłuchaj
60:02 2021_11_25 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 listopada godz. 21:00

Co więcej, licealiści piszą pracę, a młodsi uczniowie rozwiązują testy, w których muszą m.in. przeanalizować podane źródło lub udzielić szerszej odpowiedzi. Ostatnią różnicą między uczestnikami w różnym wieku jest nagroda. Uczniowie liceum, którzy zostali laureatami olimpiady są zwolnieni z egzaminu maturalnego, dostając tym samym maksymalną ilość punktów z tego przedmiotu na maturze oraz automatycznie mają prawo wejścia na wybrane uczelnie. Z kolei laureaci ze szkół podstawowych mają pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły ponadpodstawowej. 

Posłuchaj
59:02 2021_11_25 22_00_40_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 listopada godz. 22:00

Kolejnym rodzajem konkursów są konkursy wieloprzedmiotowe Olimpus, kierowane także do uczniów nieco słabszych. – Co prawda konkursy kuratoryjne mają takie dodatki, jak np. zwolnienie z egzaminu, natomiast jeżeli mówimy o konkursach dodatkowych, to one nie są skierowane tylko do najlepszych uczniów. One są skierowane do wszystkich, ponieważ pozwalają przede wszystkim na ciekawą formę powtórzenia materiału przed ważną klasówką czy sprawdzianem – skomentował Igor Hebda.

Zadania konkursowe dotyczące np. języka polskiego lub matematyki mają różne poziomy trudności i są przygotowywane przez doświadczonych nauczycieli. Następnie wszystkie pytania są sprawdzane oraz poddawane redakcji, co sprawia, że proces ich tworzenia jest długi. Niemniej jednak, konkursy odbywają się 3 razy do roku: wiosną, jesienią i zimą. Po każdej edycji przygotowywane są specjalne zestawienia dla każdego nauczyciela, które uwzględniają odpowiedzi ucznia, ocenę oraz zestawienie wyniku na tle województwa i kraju. 

Olimpus organizuje również rozwijające olimpiady tematyczne, np. z zakresu mitologii, zadań logicznych czy sportu i kultury fizycznej. Z kolei najmłodsi mogą wziąć udział w specjalnych konkursach dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli chodzi o zakres wiedzy, wśród zadań dla uczniów klas 1 możemy wyróżnić m.in. znajomość alfabetu czy podział na zdanie i wyraz.

Oprócz konkursów przedmiotowych i olimpiad, istnieją także konkursy literackie adresowane do dzieci w różnym wieku. – Konkurs "Popisz się talentem", jest największym konkursem literackim, który umożliwia dzieciom ze wszystkich klas szkoły podstawowej debiut pod okiem fachowców – wyjaśniła Małgorzata Jankowska. Pozwala on odkryć w dzieciach pasję do pisania oraz zaprasza ich do świata literatury. Wszystkie prace pisemne są oceniane przez jurorów w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie z klas 1-4 oraz 5-8.

Zadania konkursowe są publikowane co roku, a temat tegorocznej edycji dotyczył podróży w czasie. Podczas wyboru najciekawszych prac jurorzy kierują się pomysłem, poczuciem humoru oraz wyobraźnią dziecka. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń, wybieranych jest 30 prac, z których powstaje prawdziwa ilustrowana książka, a cały dochód z jej sprzedaży przekazywany jest na cele charytatywne. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Małgorzata Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Igor Hebda z Centrum Edukacji Szkolnej oraz Małgorzata Jankowska, współorganizatorka i jurorka konkursu "Popisz się talentem".
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projektowanie współczesnych szkół. Budynek szkolny i jego otoczenie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:45
Wygląd budynku może zachęcać lub zniechęcać ludzi do tego, by w nim przebywać. To samo dotyczy szkół, dlatego też projekty nowych placówek zakładają stworzenie tzw. krajobrazów edukacyjnych, w których nacisk kładzie się na estetykę, przestrzeń, funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny. Jak zatem powinno prezentować się otoczenie i nowe budynki oświatowe w których uczą się dzieci? W "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom, rozmawialiśmy o tym ze specjalistkami z zakresu architektury, dr inż. arch. Małgorzatą Balcer-Zgrają, dr Moniką Wróbel i Natalią Paszkowską, a także wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arturem Lorkowskim.
rozwiń zwiń