!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak uniknąć chemii w żywności? Czy to dziś możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:00
Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, nie zawsze wiemy, co ono dokładnie oznacza. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie składu produktów nie wystarczy. Co więcej, żywność przetworzona negatywnie wpływa na nasz organizm i chociaż dorośli odczuwają jej skutki po dłuższym czasie, u dzieci mogą występować one szybciej. O jedzeniu bez chemii opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Julita Bator, autorka książek o zdrowym stylu życia, w tym książki "Zamień chemię na jedzenie".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/shutterstock

Kupując gotowe produkty, trudno jest być w pełni świadomym, co się w nich znajduje. Oczywiście możemy sprawdzić etykietę wraz ze składem, natomiast jeśli kupujemy dla dzieci np. warzywa w słoiczku, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie rosła wykorzystana do tego marchewka oraz jakich pestycydów użyto do jej uprawy. Tak więc tego typu dania można wykorzystać np. w podróży, natomiast niekorzystne jest stosowanie ich jako podstawowego elementu diety dziecka. Wynika to również z uwagi na fakt, że podczas sterylizacji słoiczków może pojawić się substancja, która w dużych ilościach jest niebezpieczna. Co prawda, kupując warzywa samemu, także nie wiemy, skąd one pochodzą, ale możemy być pewni, że podczas gotowania nie zostaną dodane do nich żadne sztuczne składniki. 

Posłuchaj
59:42 2021_11_04 21_00_26_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 4 listopada godz. 21:00

Produkty przetworzone mogą wywoływać u dzieci różne objawy, jak np. biegunkę lub wysypkę podobną do alergicznej. Niemniej jednak testy alergiczne zazwyczaj wówczas nic nie wykazują, a odstawienie potencjalnych alergenów także okazuje się mało pomocne. Dopiero zaprzestanie korzystania z żywności przetworzonej, w której skład wchodzą dodatki chemiczne, na rzecz żywności robionej samodzielnie w domu, może poprawić zdrowie dziecka. 

Posłuchaj
59:38 2021_11_04 22_00_31_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 4 listopada godz. 22:00

Oprócz składu produktów istotny jest też sposób przechowywania żywności oraz gotowanie. Jeśli zatem podgrzewamy ryż lub kaszę w woreczkach, proces ten może z czasem negatywnie oddziaływać na nasz organizm, ponieważ szkodliwe substancje znajdujące się w woreczku mogą przechodzić do pokarmu, który następnie spożywamy. - Jeżeli jemy taki plastik z woreczków, a my go jemy, jeżeli konsumujemy żywność z plastiku, to to wpływa potem negatywnie na nasz układ hormonalny – skomentowała Julita Bator. Tak więc zamiast plastikowych woreczków możemy podgrzewać pokarm w naczyniach np. z żaroodpornego szkła lub ceramicznych.

Aby ograniczyć spożywanie cukru i barwników, możemy zamienić produkty z cukierni na domowe wypieki. W ten sposób będziemy mogli kontrolować ilość spożywanego cukru oraz wykorzystać jego zdrowsze zamienniki, jak np. daktyle. Co więcej, własnoręczne robienie produktów, np. przetworów, może przynieść ogromną satysfakcję. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Julita Bator
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Zobacz także
Czytaj także

Jak zwiększyć możliwość zajścia w ciążę dzięki diecie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:24
To, co jemy wpływa nie tylko na zdrowie naszego organizmu, ale także układ rozrodczy. Oznacza to, że odpowiednia dieta może zwiększyć szansę na zajście w ciążę oraz korzystnie wpłynąć na jej prawidłowy przebieg. To dlatego, ponieważ dostarczane składniki m.in. pobudzają działania hormonów płciowych oraz rzutują na proces owulacji. O diecie dla przyszłych mam opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:06
Kiedy mamy dużo obowiązków i zadań do wykonania, zaczyna brakować nam czasu m.in. na przygotowanie w domu jedzenia. Zdarza się również, że w stosunku do diety mamy ściśle określone oczekiwania, np. ma ona na celu pomóc nam schudnąć lub przybrać na wadze. W związku z tym ostatnio coraz bardziej popularne stają się tzw. diety pudełkowe, w tym także dla dzieci, o których w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" opowiedziała blogerka kulinarna i dietetyk kliniczny, Aneta Łańcuchowska.
rozwiń zwiń