X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach a dawne PO. Czy młodzież powinna uczyć się strzelać?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:12
Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w "Sygnałach dnia" w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia zajęć do pewnych elementów dawnego przysposobienia obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy edukacji dla bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paździoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy tego przedmiotu.
Wśród uzupełnień programu przedmiotu, jakim jest Edukacja dla Bezpieczeństwa, Minister Czarnek proponuje między innymi strzelanie
Wśród uzupełnień programu przedmiotu, jakim jest Edukacja dla Bezpieczeństwa, Minister Czarnek proponuje między innymi strzelanieFoto: Shutterstock/Roman Chazov

Edukacja dla bezpieczeństwa to przedmiot, który zastąpił dawne przysposobienie obronne. Na lekcjach nowego przedmiotu uczniowie dowiadują się, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia: pożaru, powodzi, skażenia terenu czy ataku terrorystycznego, a także uczą się pierwszej pomocy. Na zajęciach poruszane są również kwestie związane z obronnością państwa, zagrożeniami czasu wojny i pokoju, a także ochroną ludności. W podstawie programowej znajdują się także tematy związane ze zdrowym trybem życia. 

Posłuchaj
59:38 2022_05_12 21_00_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja dla Bezpieczeństwa w szkołach a dawne PO. Czy młodzież powinna uczyć się strzelać? Cz. 1

 

Edukacja dla bezpieczeństwa pojawia się w ósmej klasie szkoły podstawowej i w pierwszej klasie liceum ogólnokształcącego - w obu przypadkach zakres tematyczny jest niemal taki sam. Wśród uzupełnień programu przedmiotu, jakim jest edukacja dla bezpieczeństwa, minister Czarnek proponuje między innymi strzelanie. Swoje stanowiska w związku z takim rozwiązaniem przedstawili goście "Strefy rodzica".

W szkole podstawowej nauka strzelania miałaby się odbywać w formie teoretycznej, a w liceum w praktycznej. "Każdy ma inną psychikę, każdy w różnej sytuacji różnie się zachowa. Powinni się tym zająć naprawdę fachowcy, nie nauczyciele od dawnego przysposobienia obronnego czy od edukacji dla bezpieczeństwa" - tłumaczy swój punkt widzenia Renata Sypniewska. 

Posłuchaj
59:14 2022_05_12 22_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja dla Bezpieczeństwa w szkołach a dawne PO. Czy młodzież powinna uczyć się strzelać? Cz. 2

"Strzelnice funkcjonują" - dodaje major Dariusz Paździoch. "Szkoły może mogłyby to zrobić na zasadzie trenażerów, fajną kwestią byłoby przekazanie szkołom jakichkolwiek trenażerów do prowadzenia strzelań, nawet tych takich prostych, ale to nie są tanie rzeczy i myślę, że na tę chwilę to jest mrzonka" - wyjaśnia nauczyciel klas mundurowych.

W "Strefie rodzica" nie tylko o edukacji dla bezpieczeństwa, ale także o zyskujących w ostatnim czasie popularność szkołach mundurowych. Więcej o tym, jak przebiega nauka w takich klasach, opowiedzieli goście, major Dariusz Paździoch oraz Zbigniew Suszyński, który jest dyrektorem wrocławskiego Zespołu Szkół Akademickich, gdzie są aż trzy klasy mundurowe. 

Czytaj także:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hegmajer-Kwiatek
Goście: Renata Sypniewska - nauczycielka, major Dariusz Paździoch - nauczyciel klas mundurowych, Zbigniew Suszyński - dyrektor Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku.

Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Zobacz także

Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybór liceum. Alternatywna edukacja ponadpodstawowa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 21:06
Wybór liceum nie należy do najłatwiejszych. Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania, a w odpowiedzi na te potrzeby pojawiają się kolejne szkoły proponujące alternatywne oferty edukacyjne. Do takich szkół należą Montessori Mountain Schools czy liceum Stevensona. Rozmów z ich przedstawicielami można posłuchać w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń