Polskie Radio Dzieciom

Pozytywna dyscyplina. Jak ją wdrażać? Czego się wystrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:16
W Polsce działa około stu aktywnych edukatorów pozytywnej dyscypliny, którzy regularnie organizują spotkania, warsztaty i webinary, podczas których spodziewać się można między innymi ćwiczeń pozwalających rodzicom wejść na chwilę w rolę dzieci. Kluczem do funkcjonowania pozytywnej dyscypliny w wychowaniu dziecka jest właśnie postawienie się na miejscu swojej pociechy i spojrzenie na świat z perspektywy dziecka. 
Zanim zarzucimy sobie, że pracując tracimy czas, który mogłybyśmy poświęcić dziecku, zastanówmy się, czego chcemy nauczyć swoje dzieci oraz jakie wartości chcemy im pokazać.
Zanim zarzucimy sobie, że pracując tracimy czas, który mogłybyśmy poświęcić dziecku, zastanówmy się, czego chcemy nauczyć swoje dzieci oraz jakie wartości chcemy im pokazać.Foto: shutterstock/Olena Yakobchuk

W czasie warsztatów z pozytywnej dyscypliny można dowiedzieć się, w jaki sposób wdrażać dzieciom obowiązki, stawiać wyzwania i tworzyć rutynę. Jedną z przemian, która zachodzi podczas warsztatów prowadzonych w ramach pozytywnej dyscypliny jest zrozumienie, że kilkuletnie dziecko może samo podejmować decyzje. Uczenie się podejmowania decyzji odbywa się poprzez obserwację dorosłych oraz przez doświadczenie. 

Posłuchaj
59:31 2022_05_18 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Pozytywna dyscyplina. Jak ją wdrażać? Czego się wystrzegać?

 

Jako rodzice często cieszymy się, gdy dziecko jest samodzielne, a z drugiej strony wciąż próbujemy odebrać mu poczucie sprawczości, która jest jednym z komponentów poczucia szczęścia, nawet w późniejszym życiu. Decyzyjność, którą oddamy dziecku, to jednocześnie przestrzeń na popełnianie błędów, które są wręcz niezbędne, by dziecko obrało właściwy tor samodzielnie. 

Pamiętajmy, że pozytywna dyscyplina nie działa jak magiczna różdżka, za której dotknięciem przyjdą zmiany. Jest to długotrwały proces, który wymaga poświęcenia, szczególnie na samym początku. Jeśli planujemy kalendarz poranków z dziećmi, starajmy się zarezerwować przestrzeń na nieprzewidziane sytuacje. To może pomóc w zredukowaniu frustracji, gdy rzeczywiście wydarzy się coś niezapowiedzianego. 

Rodzice zazwyczaj mają dobre intencje, które jednak nie zawsze wystarczają. Czasem mimo prób coś może nie wyjść. „Jedną z takich dużych trudności dla rodziców jest, paradoksalnie, dostęp do informacji, dostęp do wiedzy” – zauważa Agnieszka Białecka-Rutkowska. Internet oferuje natłok różnorodnych odpowiedzi na każde zadane przez nas pytanie, a to może spowodować, że zwyczajnie się pogubimy. 

Oprócz poszukiwania coraz to nowszych metod działania wśród rodziców funkcjonuje też potrzeba bycia rodzicem nie tylko dobrym, ale wręcz idealnym, co przyczynia się do zwiększenia oczekiwań wobec siebie, którym bardzo trudno jest sprostać. Stąd prosta droga do wypalenia rodzicielskiego.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Agnieszka Białecka-Rutkowska – edukatorka pozytywnej dyscypliny, trenerka kompetencji miękkich
Data emisji: 18.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj także:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


 

Zobacz także
Czytaj także

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 14:52
Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń