Polskie Radio Dzieciom

Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 11:48
Wiele mówi się o tym, że mózg uczy się przez doświadczenie. To stwierdzenie należy jednak doprecyzować, gdyż mózg uczy się cały czas i nieustannie doświadcza. To, czego będzie uczył się w szkole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji zostanie postawiony. Czy rzeczywiście się czymś zainteresuje i zechce pogłębiać wiedzę w tym kierunku? A może nauczy się odpisywać prace domowe i ściągać na sprawdzianach. 
Obecni uczniowie w przyszłości będą zmieniać pracę, przebranżawiać się, a edukacja powinna zapewnić im odpowiednie narzędzia do tego, by odnaleźć się w świecie.
Obecni uczniowie w przyszłości będą zmieniać pracę, przebranżawiać się, a edukacja powinna zapewnić im odpowiednie narzędzia do tego, by odnaleźć się w świecie.Foto: Glow Images/East News

Sama idea sprawdzania wiedzy, która została przekazana za pomocą wykładu, nie jest najlepszym pomysłem. Młodzież musi dopasować się do galopującego świata i postępu. Obecni uczniowie w przyszłości będą zmieniać pracę, przebranżawiać się, a edukacja powinna zapewnić im odpowiednie narzędzia do tego, by odnaleźć się w świecie. Z pomocą przychodzi sytuacja edukacyjna. 

Sytuacja edukacyjna to pomysł sprzed czterdziestu lat, który wciąż jest aktualny. Podstawą w modelu sytuacji edukacyjnej jest praca nad sobą. Aby tworzyć takie sytuacje, dobrze jest najpierw być ich uczestnikiem, by je poznać, rozwinąć się i osiągnąć dojrzałość nie tylko znaną nam dojrzałość emocjonalną czy umysłową, ale też dojrzałość empatyczną. 

Posłuchaj
59:11 2022_05_27 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju Cz. 1

 

Jeżeli defilujemy sytuację edukacyjną jako pomaganie w uczeniu się, wymaga ono w pierwszej kolejności zrozumienia samego siebie, samorealizacji i przygotowania. Celem jest zrozumienie, opanowanie i wytrenowanie jakichś umiejętności czy zwiększenie kompetencji głębokich. Do czterech filarów opisywanego modelu należą: tworzenie poczucia bezpieczeństwa, poczucie sensu, aktywność twórcza oraz wspólnota jako bezwarunkowa akceptacja człowieka.  

Posłuchaj
60:33 2022_05_27 21_59_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju cz. 2

 

W książce autorstwa Jacka Jakubowskiego znajduje się artykuł dotyczący sytuacji, w której prowadzący nie formatuje, nie przekazuje treści, nie uczy, a pomaga się uczyć. - Rozmawiając z osobą, która bierze udział, nawiązuje z nią kontakt, umawia się z nią i można powiedzieć, tworzy sytuację podmiotową – to ty się uczysz albo ty grupo się uczysz, a jak ja mam ci pomóc? – tłumaczył Jacek Jakubowski. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Jacek Jakubowski - autor

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog
Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 15:24
Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
rozwiń zwiń