Polskie Radio Dzieciom

Lekcje nieograniczone dzwonkami i sprzęt elektroniczny zamiast zeszytów. Rewolucja oświaty w Wodzisławiu Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 13:36
W Wodzisławiu Śląskim przyjęto nową strategię rozwoju oświaty na najbliższe cztery lata. Zapisano w niej między innymi odejście od podziału na czterdziestopięciominutowe lekcje czy zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych w codziennej pracy. Więcej o rewolucji opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia dzieciom prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.
O najnowszej strategii rozwoju oświaty
O najnowszej strategii rozwoju oświatyFoto: Shutterstock

Najnowsza strategia rozwoju oświaty jest konsekwencją działań podejmowanych na przestrzeni lat. Podstawowym celem jest dostosowanie się do zmian cywilizacyjnych i unowocześnienie zarówno placówek, jak i sposobu nauczania. Impulsem do wszczęcia rewolucji były przede wszystkim oczekiwania młodych osób. Nad jej przygotowaniem pracował zespół złożony ze specjalistów oraz dyrektorów poszczególnych szkół. 

Głównym priorytetem strategii jest kompleksowe wykształcenie kompetencji ucznia do dalszego życia. Wśród innowacji znalazło się wprowadzenie dni projektowych i zajęć interdyscyplinarnych, wyjście poza system dzwonkowy, przebudowa sal lekcyjnych do systemu innego niż ławkowy czy wykorzystanie sprzętu elektronicznego. Większy nacisk ma zostać położony na budowanie kompetencji technicznych i matematycznych. 

Posłuchaj
60:38 2022_02_17 20_59_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Lekcje nieograniczone dzwonkami i sprzęt elektroniczny zamiast zeszytów.

 

Rewolucyjna szkoła chce odejść od klasycznego systemu oceniania. Kluczem jest tu ocena kształtująca, poparta rozmową i odpowiednią informacją zwrotną, zamiast wyniku opierającego się jedynie na punktacji. Po więcej na temat rewolucji w Wodzisławiu Śląskim odsyłamy do załączonej audycji.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Mieczysław Kieca – prezydent Wodzisławia Śląskiego, Krzysztof Głąb – prezes zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie
Centrum Kultury
Data emisji: 17.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Konkursy szkolne - odkrywają talent dziecka, ale czy tylko?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:55
Jedną z misji szkoły jest rozwijanie talentów dzieci, co jednak nie zawsze jest łatwe w przypadku masowej edukacji. W związku z tym, aby motywować uczniów do samorozwoju, przygotowywane są dla nich różne konkursy, w tym także przedmiotowe. O ich rodzajach i procesie tworzenia opowiedzieli w audycji "Strefa Rodzica" profesor Małgorzata Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Igor Hebda z Centrum Edukacji Szkolnej oraz Małgorzata Jankowska, współorganizatorka i jurorka konkursu "Popisz się talentem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie estetyczne od najmłodszych lat. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 06:00
Wychowanie estetyczne, czyli sztuka rozwijania dziecięcej wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, było tematem najnowszego podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Jak rozbudzić w dziecku wrażliwość na piękno otaczającego go świata, jak pomóc mu rozwijać otwartość na naturę i kształtować w nim dobry gust? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica", Ida Nowakowska rozmawiała z Pauliną Gryc, mamą, nianią, autorką pracy dyplomowej nt. wychowania estetycznego.
rozwiń zwiń