!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Światowy Dzień Alzheimera. Czy można zatrzymać bądź opóźnić rozwój tej choroby?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:40
Choroba Alzheimera jest jedną z wielu chorób otępiennych (zaburzeń neuropoznawczych), którą powoduje odkładanie się w mózgu białek, takich jak beta amyloid, wyłączające fragmenty mózgu. Według Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Polsce z otępieniem żyje ponad pięćset tysięcy osób, w tym ponad trzysta tysięcy cierpi na chorobę Alzheimera. 
Choroba Alzheimera dotyka wiele osób starszych. Ważne, by nie okazywać im irytacji.
Choroba Alzheimera dotyka wiele osób starszych. "Ważne, by nie okazywać im irytacji". Foto: Shutterstock

Kiedy choroba może się zacząć i jak dostrzec jej pierwsze objawy? Czy rozwój choroby można zatrzymać albo opóźnić? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jarosław Gnioska, dyrektor Centrum Alzheimera. 

Do pierwszych widocznych objawów choroby Alzheimera zaliczamy zaburzenia mowy, zaburzenia pamięci czy utratę orientacji w czasie i przestrzeni. Ograniczenie ryzyka zachorowania bądź późnienie rozwoju choroby jest jednak możliwe.  

Posłuchaj
59:06 2022_09_21 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Światowy Dzień Alzheimera. Czy można zatrzymać bądź opóźnić rozwój tej choroby?

- Gdy odpowiednio wcześnie zaczniemy pewne działania, naprawdę można poprawić funkcjonowanie, a przynajmniej powstrzymać rozwój choroby – tłumaczył Jarosław Gnioska - Żeby włączyć terapię we wczesnym stadium, trzeba się do tej choroby przyznać. Na poprawę funkcji poznawczych działa stosowanie diety śródziemnomorskiej, a także gra w brydża w ramach terapii wspomnień, o czym powiedział więcej w audycji Strefa Rodzica dyrektor Centrum Alzheimera. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Jarosław Gnioska - dyrektor Centrum Alzheimera
Data emisji: 21.09.2022 Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak sterować naszą pamięcią i sprawić, by mózg pracował na najwyższych obrotach?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 23:22
Mistrzem pamięci może być dosłownie każdy, pod warunkiem, że poświęci czas na rozwój swojego umysłu, ćwiczenie koncentracji i uwagi oraz wykorzystywanie w sposób odpowiedni własnej wyobraźni. Aby lepiej zapamiętywać, dobrze jest zaangażować wyobraźnię w naukę i sprawić, że przyswajany materiał stanie się ciekawszy i bardziej różnorodny, a tym samym – łatwiejszy do zapamiętania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Rozenek o udarze i powrocie do normalności

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 09:45
Trzy lata temu Jacek Rozenek dostał udaru niedokrwiennego. Z dnia na dzień życie aktora diametralnie się zmieniło. Do szpitala trafił dosyć późno, co sprawiło, że okno czasowe na terapię się skończyło. Jak wspomina, na oddziale intensywnej terapii spędził sześć tygodni, a pierwsze dni po udarze wyglądały fatalnie. 
rozwiń zwiń