X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak sterować naszą pamięcią i sprawić, by mózg pracował na najwyższych obrotach?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 23:22
Mistrzem pamięci może być dosłownie każdy, pod warunkiem, że poświęci czas na rozwój swojego umysłu, ćwiczenie koncentracji i uwagi oraz wykorzystywanie w sposób odpowiedni własnej wyobraźni. Aby lepiej zapamiętywać, dobrze jest zaangażować wyobraźnię w naukę i sprawić, że przyswajany materiał stanie się ciekawszy i bardziej różnorodny, a tym samym – łatwiejszy do zapamiętania. 
O technikach pamięci opowiedział w Strefie Rodzica Tomasz Boral ze Szkoły Mistrzów Pamięci.
O technikach pamięci opowiedział w Strefie Rodzica Tomasz Boral ze Szkoły Mistrzów Pamięci.Foto: shutterstock

Podawanie suchych informacji na lekcjach w szkole nie powoduje, że mózg przekazuje dane do dalszego przetwarzania, gdyż uznaje to za niepotrzebne. Bierne powtarzanie materiału również nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż – według niektórych naukowców - nie pogrubia śladu pamięciowego w głowie.  

Mózg zawsze próbuje konfrontować obecną już wiedzę z tym, czego właśnie się uczy. Jednocześnie uwielbia wszystko, co nie jest nudne. Powinien mieć więc nie tylko motywację, czyli widoczny tuż za rogiem efekt, który jest możliwy do osiągnięcia. Miejscem oferującym receptę na szybką, skuteczną i efektywną naukę jest Szkoła Mistrzów Pamięci BestBrain. 

Posłuchaj
58:33 2022_05_19 22_00_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak sterować naszą pamięcią i sprawić, by mózg pracował na najwyższych obrotach?

O technikach pamięciowych opowiedział w "Strefie Rodzica" Tobiasz Boral ze Szkoły Mistrzów Pamięci. Jeżeli nie powtórzymy przyswojonych już informacji, umysł zapomni o nich już po dwóch dniach. Powtarzanie wiedzy jest bardzo istotną kwestią, dzięki której nasza praca nie pójdzie na marne, a efekty uczenia się będą zadowalające.  

Przepytywanie i sprawdzanie dziecka to wciąż część jego uczenia się. Nie jest to więc element sprawdzenia, czy dziecko się nauczyło. Nawet jeśli dziecko poda złą odpowiedź, jest to dla niego możliwość zauważenia błędu i zapamiętania właściwego rozwiązania w inny sposób. Błędy popełnione podczas aktywnej powtórki najpewniej nie powtórzą się w przyszłości.  

Nie można uczyć się za długo i pamiętać o tym, by robić przerwy. Poziom koncentracji jest najwyższy na początku nauki, a z czasem spada. - Naukowcy mówią, żeby nie uczyć się krócej niż dwadzieścia minut ani dłużej niż czterdzieści pięć minut – tłumaczył Tobiasz Boral. Taki schemat nauki może znacznie zwiększyć wydajność i możliwości przyswajania informacji.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Tobiasz Boral – Szkoła Mistrzów Pamięci BestBrain
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 21:00.

Czytaj więcej:
Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:00
Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siedzenie albo zdrowie. Porady z gabinetu fizjoterapeuty". Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 15:53
Trwanie w jednej pozycji przez długi czas nie działa na naszą korzyść. Nasze ciała ewolucyjnie nie są przystosowane do siedzenia, a działanie wbrew naturze może przyczyniać się do licznych chorób, w tym chorób cywilizacyjnych. Często nasze przekonania na temat przyczyn dolegliwości, takich jakich jak ból pleców, mogą okazać się błędne. O tym, jakie zmiany należy wprowadzić do codziennego rozkładu, by poczuć się lepiej we własnym ciele, opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Sebastian Król, fizjoterapeuta i autor książki "Siedzenie albo zdrowie". 
rozwiń zwiń