!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Podpowiadamy!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:49
Kto tak naprawdę pilnuje bezpieczeństwa w internecie? Co zagraża dzieciom w sieci i jak to się zmienia w czasie? Jak dbać o dobrostan dzieci w czasach wojny on-line? Czy gry cyfrowe mogą być sposobem na budowanie relacji z dzieckiem? Jak zaangażować rodziców do bycia z dzieckiem w internecie? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówili Anna Rywczyńska oraz dr Szymon Wójcik. Oboje są współorganizatorami Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".
Przewodnik po czarodziejskiej krainie Internetu ułatwi najmłodszym bezpieczne korzystanie z globalnej sieci.
"Przewodnik po czarodziejskiej krainie Internetu" ułatwi najmłodszym bezpieczne korzystanie z globalnej sieci.Foto: Shutterstock

16. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie" jest największym w Polsce wydarzeniem dotyczącym kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Skierowana jest do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej. W tym roku wydarzenie odbyło się w dniach 27-30 września i miało charakter hybrydowy. Podczas Konferencji mówiło się nie tylko o zagrożeniach w sieci, ale także o korzyściach płynących z korzystania komputera i z internetu. 

Posłuchaj
58:27 2022_09_26 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Cz. 1

Pytanie o bezpieczeństwo dzieci w internecie rodzice zadają bardzo często, ale rzadko mogą uzyskać na nie konstruktywną odpowiedź. Najczęściej ten temat sprowadzany jest do straszenia – powstają listy cyfrowych zagrożeń, przed którymi powinniśmy uchronić dzieci i… tyle. Znacznie rzadziej padają konkretne pomysły na to, jak sobie z tym zagrożeniem radzić. Mimo to nasze dzieci i tak wejdą do świata on-line, gdzie zderzą się z różnorodnymi niebezpieczeństwami. - Przy małych dzieciach warto te treści kontrolować i jest to subtelna granica, natomiast przy nastolatkach już nie ma wątpliwości, że one się z różnymi niebezpiecznymi rzeczami, propozycjami albo działaniami zetkną. Tutaj jest kwestia budowania pewnej odporności i sieci dobrych relacji" – tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Szymon Wójcik.  

Posłuchaj
59:00 2022_09_26 21_59_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? z. 2

Technologia przez ostatnie lata stawała się coraz bliższa człowiekowi, a obecnie znaczna część naszego życia odbywa się w sieci. Coraz więcej informacji na temat ludzi trafia do internetu z ich własnej woli. Tyczy się to szczególnie osób młodych, dla których obecność w wirtualnym świecie jest kwestią wręcz naturalną i oczywistą. - To, co niesamowicie się zmienia na przestrzeni ostatnich lat, to jest właśnie to, ile informacji o dzieciach, o młodych ludziach pojawia się w internecie, ile my rzeczy o sobie publikujemy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Rywczyńska. Mamy więc do czynienia ze swego rodzaju zmianą społeczną, która zaburza naszą prywatność. Bardzo ważne jest, w jaki sposób budujemy nasz wizerunek w sieci oraz to. Warto znać konsekwencje naszych działań w internecie. 

Więcej o technikach, które uczą dzieci rozmawiać z rodzicami o problemach, a rodziców – słuchać i odpowiednio reagować, a także o tym, jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie mówili goście Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Anna Rywczyńska i dr Szymon Wójcik – współorganizatorzy Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie"
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji:21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

 

Zobacz także
Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:49
Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
rozwiń zwiń