!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Wegetarianizm i inne diety eliminacyjne u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:17
Dieta wegetariańska, szczególnie w okresie ciąży powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ograniczenie danej grupy produktów wymaga uzupełnienia z innego źródła. Do suplementów, które przyjmujemy w trakcie ciąży, w przypadku diety wegetariańskiej należy włączyć witaminę B12. Bardziej zaawansowaną dietą pod względem restrykcji od diety wegetariańskiej jest dieta wegańska. Nie są to jednak jedyne diety eliminacyjne. Więcej o nich powiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dietetyczka, Małgorzata Krukowska.
Do najczęstszych mitów, które można usłyszeć również w gabinetach lekarzy pediatrów jest to, że rozszerzanie diety powinno się rozpocząć, gdy dziecko ma cztery miesiące.
Do najczęstszych mitów, które można usłyszeć również w gabinetach lekarzy pediatrów jest to, że rozszerzanie diety powinno się rozpocząć, gdy dziecko ma cztery miesiące. Foto: Shutterstock

– Są badania pokazujące, że osoby na diecie wegetariańskiej bardzo często są w przyszłości zdrowsze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Krukowska – Mówimy tutaj o tym, że przejście na dietę wegetariańską ma pociągać za sobą nie tylko eliminację mięsa, ale też włączenie do diety większej ilości warzyw, owoców, orzechów, produktów strączkowych.  

Posłuchaj
58:54 2022_11_08 21_00_25_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wegetarianizm w ciąży, wegetarianin od urodzenia

- Okres rozszerzania diety to jest jeszcze czas, kiedy dziecko dostaje mleko z piersi matki albo mleko modyfikowane – zaznaczyła dietetyczka. Nie jest to jeszcze czas, w którym dziecko potrzebuje dużych ilości pożywienia, ponieważ większość składników odżywczych ciągle pobiera z mleka. Gdy dziecko zbliża się do pierwszego roku życia, trzeba wówczas zadbać, żeby zaczęło czerpać wartości z produktów innych niż mleko. Podczas rozszerzania diety możemy wprowadzać małe ilości mleka krowiego. – Jeżeli chcemy wyeliminować z diety nabiał, musimy postawić na napoje roślinne, ale wzbogacane w wapń. 

W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, możemy wprowadzać produkty bogate w białko, takie jak tofu, fasola, brokuł, jarmuż, kapusta, a także migdały czy niektóre owoce. Gościni Polskiego Radia Dzieciom zaznacza, że nie ma konieczności rezygnowania z nabiału, jeżeli dziecko nie wykazuje alergii na tę grupę. Im mniej produktów wyeliminujemy z diety dziecka, tym łatwiej będzie nam skomponować zdrowy jadłospis. Pamiętajmy, że nawet dieta, która nie zakłada eliminacji, a nie będzie urozmaicona, może nie być zdrowa. W każdym przypadku warto dbać o jakość i różnorodność produktów, które trafiają na talerz. 

Dieta eliminacyjna wyklucza z jadłospisu dziecka jeden produkt albo grupę produktów. Stosuje się np. dietę bezglutenową, bezmleczną albo wegańską. Z jakich powodów stosuje się takie diety i czy są one bezpieczne dla dzieci? Na te i inne pytania odpowiedziała w Strefie Rodzica dietetyczka, Małgorzata Krukowska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Małgorzata Krukowska - dietetyk

Data emisji: 08.10.2022

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:46
Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozszerzanie diety dziecka. Jak powinno wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:12
Rozszerzanie diety dziecka to temat, który szczególnie nurtuje wielu młodych rodziców. Informacje na temat rozszerzania diety można znaleźć zarówno w licznych książkach, jak i w internecie. Książka „Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej nie tylko zbiera i porządkuje te informacje, ale też stara się je zweryfikować. Autorka przekłada język naukowy na taki, który będzie zrozumiały dla odbiorcy. Gościni "Strefy Rodzica" zajmuje się żywieniem dzieci od lat i spotkała się z przypadkami powielanych mitów, które mimo dostępnej wiedzy, wciąż są powielane.  
rozwiń zwiń