Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:26
Jak wygląda nauka polskich uczniów pozostających poza granicami kraju, zwłaszcza nauka języka polskiego i historii? W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziały o tym Justyna Kralisz, która pełni stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za granicą oraz Gabriela Sierocińska-Dec - kierowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju?
Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju? Foto: shutterstock.com/LightField Studios

- Szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych, bo takie nadzoruje OREPG, które prowadzone są przez Ministra Edukacji i Nauki są to szkoły uzupełniające, którym zazwyczaj wynajmują pomieszczenia w szkołach miejscowych, natomiast odbywają się tam takie lekcje, jak tutaj w Polsce, ale nie wszystkie – wyjaśniła Justyna Kralisz – Przede wszystkim to jest edukacja wczesnoszkolna dla uczniów klas 1-3, a jeśli chodzi o drugi etap edukacyjny to język polski i wiedza o Polsce. Są u nas także oddziały liceów ogólnokształcących. 

Posłuchaj
60:12 2022_11_10 21_00_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju? Cz. 1

Uczeń przebywający za granicą realizuje obowiązek szkolny w zagranicznej szkole miejscowej, a żeby podtrzymywać tożsamość, kulturę i język polski uczestniczy w zajęciach uzupełniających, które traktowane są jako zajęcia dodatkowe. Szkoły przy placówkach dyplomatycznych pracują z podstawą programową. Kiedy uczeń przebywa za granicą i nie może uczęszczać do szkoły miejscowej, ma możliwość realizowania obowiązku szkolnego na odległość podczas zająć on-line. Do Polski przyjeżdża w celu napisania egzaminu ósmoklasisty bądź matury, natomiast wszystkie inne zaliczenia przeprowadzane są zdalnie. Po powrocie do Polski uczeń kontynuuje edukację w placówce oświatowej. 

Posłuchaj
58:30 2022_11_10 22_01_26_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju? Cz. 2

Wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli edukujących dzieci przebywające za granicą, Muzeum Historii Polski przygotowało dla nich specjalną zakładkę na swojej stronie internetowej. – Tam mamy przygotowane bardzo różnorodne materiały związane z Polską historią, tradycją i kulturą – mówiła Gabriela Sierocińska – Począwszy od scenariuszy lekcji i konspektów poprzez gotowe karty pracy skierowane do różnych grup wiekowych aż po słuchowiska historyczne. Więcej o tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Justyna Kralisz – dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za granicą, Gabriela Sierocińska-
Dec - kierowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski
Data emisji: 10.11.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

 

Zobacz także
Czytaj także

Edukacja domowa i szkoły demokratyczne. Nowe formy edukacji [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:25
Przejście na edukację domową to dla ucznia duża zmiana. Ta forma pokazuje, że klasyczny system nauczania nie jest najlepszy dla młodego umysłu i pozwala odkryć własne sposoby na naukę. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzieliły się Karolina Cieślik, koordynatorka edukacji domowej ze Szkoły w Chmurze oraz Anna Gliszczyńska, mama uczniów korzystających z edukacji domowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 23:19
Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się?
rozwiń zwiń