Polskie Radio Dzieciom

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:08
Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
Kiedy zacznie się sezon alergiczny? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Kiedy zacznie się sezon alergiczny? O tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock.com/doroninanatalie4

Choć jest końcówka stycznia, pogoda szaleje, a skoki od zimy do wiosny mogą powodować zawirowania w życiu alergików. W cieplejsze dni na terenie Polski pojawiły się pojedyncze pyłki leszczyny i olchy, gdy temperatura spadła, pylenie znów zostało zatrzymane. Potrzeba kilku cieplejszych dni, a właściwie nocy, żeby rośliny dostały od przyrody informację, że to już czas.  

Posłuchaj
58:40 2023_01_24 21_00_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Kiedy zacznie się sezon alergiczny? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom

 

- Zmienia się klimat, a jego ocieplanie się wpływa na wegetację roślin i dla znacznej części mieszkańców Polski może być to dokuczliwe – zaznaczył dr n. med. Piotr Dąbrowiecki – dla nas, alergologów jest to sygnał, że my powinniśmy być czujni przez cały rok, nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią i zimą.  

Alergie mogą ujawnić się w każdym momencie życia, nie tylko w dzieciństwie. Z jednej strony może to być aktywacja alergii u pacjenta z atopią, czyli dodatnim testem, na przykład przy przeprowadzce do większego miasta, z drugiej - objawy bagatelizowane lub mylone z przeziębieniem. Pamiętajmy, że nierozwiązanie problemu alergicznego, a jedynie zmniejszanie objawów sprawi, że z roku na rok będzie coraz gorzej, dlatego warto już teraz udać się do alergologa. 

Alergiczny nieżyt nosa często jest mylony z przeziębieniem, szczególnie jeśli pojawia się po raz pierwszy, ponieważ objawy są podobne. Ponadto niekiedy trudno jest go z kojarzyć z działaniem konkretnego alergenu, jakim może być np. kurz domowy. W wielu przypadkach to jednak nie wirusy stanowią przyczynę kataru, kichania, gorszego samopoczucia czy łzawienia i zaczerwienienia spojówek oczu, a nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu na zetknięcie z alergenem. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:04
Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na alergie trwa. Jak radzić sobie z przykrymi objawami?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:00
Wiosną wszystko budzi się do życia. Niestety, tyczy się to również reakcji alergicznych. Z alergiami mamy do czynienia głównie wiosną, ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wiosną wiele roślin rozpoczyna swoje pylenie, a wszelkie alergie nasilają się. Co więcej, mogą pojawić się także alergie krzyżowe. O tym, jak radzić sobie z alergią i w jaki sposób zmniejszać jej nieprzyjemne skutki opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Dariusz Iwanow, lekarz medycyny rodzinnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co mitologia ma wspólnego z cyklem menstruacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 12:51
Cykl menstruacyjny to nasz cały wewnętrzny świat emocjonalny, który w oparciu o wiedzę może nam dać pewne możliwości i opowieści o tym, co tak naprawdę w sobie nosimy. Z Samią Mandragorą na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawiamy o naturze, cykliczności i kobiecym cyklu miesięcznym.
rozwiń zwiń