X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:04
Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

W szerokości geograficznej, w której leży Polska układ optyczny człowieka powinien być przyzwyczajony do radzenia sobie ze słońcem. Problemem jest natomiast światło słoneczne, które przekracza możliwości adaptacyjne. Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest korzystne, gdy przebywamy na bardzo nasłonecznionych terenach, różniących się od naszego naturalnego środowiska. Jednakże przy ich wyborze dobrze jest się kierować ich przeznaczeniem oraz informacją, czy szkła posiadają odpowiedni certyfikat. Oprócz tego, przed słońcem może chronić nas także czapka z daszkiem.

Jeśli np. letnie słońce jest dla naszych oczu zbyt dużym szokiem, może to oznaczać, że nasza ochrona filtracyjna siatkówki, której celem jest amortyzacja blasków słonecznych jest zbyt słaba. W sytuacji tej dobrze jest spożywać suplementy oraz odpowiednią ilość barwników, które budowałyby barwniki ochronne siatkówki. – Musimy spożywać kwasy omega-3. Musimy spożywać żółtka dobrych jaj. Musimy spożywać kolorowe warzywa i owoce, które później transformują w zdrowym organizmie i tworzą filtry – dodała Bożena Grechuta. Co więcej, naturalną ochronę oka może zapewnić również spożywanie m.in. szpinaku, marchewki czy jagód. 

Posłuchaj
59:40 2021_07_29 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 lipca godz. 21:00

Pierwsze badania wzroku nierzadko pojawiają się, kiedy dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły i zgłasza problemy z czytaniem lub widzeniem z pewnej odległości. Uwagę rodzica powinno zwrócić także niewłaściwe ustawienie oczu dziecka. Jeśli jednak nic takiego nie ma miejsca, wizytę u okulisty dobrze jest również odbyć w przypadku, gdy jedno z rodziców ma wadę wzroku. Jako że pierwsze badanie okulistyczne może być dla malucha stresujące, korzystne jest, aby go do niego wcześniej przygotować. Można to robić np. oswajając dziecko z zasłanianiem oka poprzez zabawę w pirata. W momencie, gdy dziecko nie będzie się bało wizyty u okulisty, będzie można przejść do bardziej zaawansowanych badań, które uwzględniają obrazki czy cyferki. 

Posłuchaj
59:44 2021_07_29 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 lipca godz. 22:00

W dbaniu o wzrok istotne jest, aby zapewnić balans między byciem wewnątrz i na zewnątrz, gdzie człowiek może patrzeć na naturalne światło. Dla oka nie bez znaczenia jest także wilgotność powietrza. Z kolei rysowanie, prowadzenie linii czy inne prace z bliska korzystnie wpłyną na integrację sensoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową. Dobrze jest również dystansować dziecko od laptopów, telefonów i tabletów oraz zapewnić odpowiednie warunki do spania. Oznacza to ograniczenie w pełni ledowego światła czy innych lamp, a także spanie przy dobrze zasłoniętych oknach. Dodatkowo istotne jest również picie odpowiedniej ilości wody, co sprawi, że nasze oczy będą nawilżone oraz dbanie o ruch, dzięki czemu krew będzie dopompowywana do mózgu. Aby odciążyć wzrok możemy też nosić specjalne okulary dziurkowane. Z kolei cykle szybkiego mrugania rozluźnią mięśnie narządu wzroku. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Bożena Grechuta
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:15
Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawki szkodliwe dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:00
Kiedy udamy się do sklepu z zabawkami naszym oczom ukaże się niezwykle bogata oferta produktów odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Towarzyszą one maluchom już od pierwszych tygodni życia oraz pomagają w poznawaniu siebie i świata. Niemniej jednak, niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, dodawanych do zabawek z plastiku oraz tych robionych z tkanin. Więcej na ten temat dr Magdalena Cubała Kucharska w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń