Polskie Radio Dzieciom

Choroby układu krążenia u seniorów. Jak im zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 11:56
Na przestrzeni lat obraz osoby w podeszłym wieku stopniowo ulegał zmianom. Dzięki rozwojowi medycyny, która poprawia jakość życia i często też życie ratuje, a także za sprawą większej świadomości dotyczącej zdrowego życia, seniorem stajemy się zdecydowanie później, jednak sprawę opieki nad seniorem i zapewnienie mu maksimum komfortu zdrowotnego komplikuje szereg tzw. chorób towarzyszących. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yurchanka Siarhei

Chorobami, które w największym stopniu wpływają na jakość życia, na sprawność, na ryzyko inwalidztwa, ale też na długość życia w wieku podeszłym mają choroby układu krążenia, co do tego nie ma wątpliwości – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prof. Piotr Jankowski.

Choroby układu krążenia. Z nimi najczęściej zmagają się seniorzy

To jest choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków, arytmie, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, ale również choroby, które prowadzą do tych problemów zdrowotnych, jak na przykład cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek – dodał gerontokardiolog. Pojawienie się tych chorób jest w dużej mierze spowodowane stylem życia nie tylko w latach późniejszych, ale też jeszcze w młodości.

Zdrowy styl życia to podstawa

Gość Strefy Rodzica podkreśla znaczenie diety i aktywności fizycznej w  utrzymaniu zdrowia. Badania wykazują, że wydatek energetyczny przeciętnego Polaka zmniejsza się. – Aktywność fizyczna chroni zarówno układ sercowo-naczyniowy, ale chroni też mózg przed utratą jego funkcji – podkreślił prof. Piotr Jankowski. 

Posłuchaj
59:59 2023_02_28 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Choroby układu krążenia u seniorów tematem audycji_Strefa Rodzica 28 lutego 2023

 

Na swoim oddziale gerontokardiolog kładzie nacisk na edukację w zakresie stylu życia, badań profilaktycznych, chorób oraz przyjmowanych leków. Więcej o tym, jak dbać o swoje zdrowie nie tylko będąc seniorem, ale znacznie wcześniej, by chronić się przed chorobami wieku podeszłego w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Piotr Jankowski – gerontokardiolog 

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:
Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom
Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:12
Skok cywilizacyjny, a więc lepsze warunki życia, większy komfort oraz świadomość, dostęp do najnowszych środków przekazu i edukacji, szybszy przepływ informacji, a także znacznie więcej wzorców do naśladowania i zmiana stylu życia – wszystko to ma istotny wpływ na wydłużenie życia. – Medycyna cały czas idzie do przodu. W tej chwili medycyna zmienia rzeczywistość w niesamowity sposób. Największym osiągnięciem ostatnich dwudziestu pięciu lat jest wydłużenie życia Polaków o siedem lat. To jest niebywałe, żeby w ciągu jednego pokolenia tak wydłużyć średni czas życia – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapraszamy!
rozwiń zwiń