Polskie Radio Dzieciom

Patrioci dzisiaj. Rozmowa z lekarką w Jeevodaya, ośrodku dla osób trędowatych w Indiach 

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 14:30
Choć od trzydziestu czterech lat mieszka w Indiach, Polskę ma w sercu. - Mój patriotyzm wyraża się w tym, że mogę teraz pomagać innym - tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Helena Pyz, świecka misjonarka i lekarka w Jeevodaya. Jest to osoba, która polskie wartości przeniosła do Indii, gdzie zajmuje się osobami dotkniętymi trądem oraz ich rodzinami.
Indie. Chora na trąd
Indie. Chora na trądFoto: PAP/EPA/FAROOQ KHAN

W kraju dr Helena Pyz obejmowała stanowisko lekarza pierwszego kontaktu, a do Indii pojechała ratować ludzi chorych na trąd w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya, charytatywnej placówce leczniczo-wychowawczej w stanie Chhattisgarh, którą w 1969 roku założyli Polacy: ks. Adam Wiśniewski, pallotyn oraz s. Barbara Birczyńska.

O trądzie mówi, że to jest zwyczajna choroba, którą trzeba leczyć, a z leczeniem nie należy zwlekać. – Nieleczona powoduje okaleczenia i to jest przekleństwo tej choroby, że ludzie w Indiach i niektórych krajach afrykańskich boją się przyznać, nawet wiedząc, na co są chorzy i zbyt późno zgłaszają się do lekarza – tłumaczył gość Strefy Rodzica.  

Posłuchaj
59:01 2023_05_03 21_00_44_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Patrioci dzisiaj. Rozmowa z lekarką w Jeevodaya, ośrodku dla osób trędowatych w Indiach _Strefa Rodzica 3 maja

Trąd leczy się dość długo, bo od sześciu miesięcy do roku, ale można go wyleczyć. Warto zaznaczyć, że obecnie trąd nie doprowadza do śmierci, jednak mimo wszystko mocno okalecza. Przez to dotknięci trądem są wykluczani ze społeczeństwa.

W placówce leczniczo-wychowawczej Jeevodaya są nie tylko chorzy, wyleczeni i ich rodziny. W hostelu mieszka obecnie około 250 dzieci z kolonii dla trędowatych z całych Indii. Dzieci przyjeżdżają tam na cały rok szkolny. Tam, gdzie mieszkają nie mogą chodzić do szkoły. Są też dzieci ze slumsów, z których wyciąga ich dr Helena oraz dzieci porzucone przez rodzinę.

O tych wątkach, leczeniu ludzi w Indiach, jak również o tęsknocie za ojczyzną opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Helena Pyz. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: dr Helena Pyz - naczelny i jedyny lekarz w Jeevodaya, skarbnik, nazywana Mami (Mama), misjonarka świecka
Data emisji: 3.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Wady wzroku i zaburzenia widzenia u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 22:54
O tym, że zdrowe oczy i prawidłowe widzenie to bardzo ważne kwestie, wiemy wszyscy, ale czy potrafimy zadbać o to, aby nasze dzieci prawidłowo widziały, a ich narząd wzroku został na długo w dobrym stanie? O kondycję oczu powinniśmy dbać od maleńkości. Okazją do profilaktyki wzroku są regularne wizyty u ortoptysty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 11:41
Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 11:32
Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
rozwiń zwiń