Polskie Radio Dzieciom

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 11:41
Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Naukowcy sprawdzają, czy zanieczyszczenie powietrza prowadzi do zmian w mózgach dzieci
Naukowcy sprawdzają, czy zanieczyszczenie powietrza prowadzi do zmian w mózgach dzieciFoto: Shutterstock/L Julia

– Przebadaliśmy ponad 700 dzieci z Krakowa, Zakopanego, Nowego Targu, Cieszyna, Żywca, BielskaBiałej i Kłobucka. To były dzieci między czwartą a szóstą klasą. Zależało nam na tym, żeby to, co zbadamy dotyczyło wszystkich dzieci, więc mieliśmy naprawdę uczciwe losowanie, losowaliśmy szkoły, w szkołach losowaliśmy klasach, a w klasach losowaliśmy dzieci – wyjaśnił dr hab. Marcin Szwed – Oprócz tego mieliśmy też drugą grupę dzieci, które już mają diagnozę ADHD i to jest taka grupa, która jest potencjalnie szczególnie wrażliwa na smog i zaburzenia, które on powoduje w umyśle, bo one już mają jakiś kłopot i na to się nakładają zgubne wpływy smogu.  

Posłuchaj
59:57 2023_03_14 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?_Strefa Rodzica 14 marca 2023

Zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy, popularnie nazywane smogiem jest mieszaniną aerozoli, zawieszonego pyłu, związków rozpuszczonych w atmosferze, jak również gazów. – Najczęściej wymieniane i najbardziej szkodliwe gazy to są tlenki azotu, głównie pochodzące z transportu i komunikacji, natomiast pył pochodzi z tzw. niskiej emisji – wyjaśnił dr. Inż. Krzysztof Skotak – Smog obserwujemy wtedy, kiedy spalamy paliwa stałe, biomasę, węgiel i jeszcze różne inne rzeczy i tworzy się pył zawieszony. Ilość zawieszonego pyłu, który wdychamy pochodzi najczęściej z domków jednorodzinnych, czyli indywidualnego spalania paliw. 

Jednym z testów wykonywanych w ramach badania był Attention Network Test, który bada kilka rodzajów uwagi i sprawdza, jak szybko dziecko jest w stanie przenieść uwagę i skupić ją na tym, co jest ważne. Drugi test polegał na badaniu niecierpliwości i jest to tzw. test ciągłego wykonania, który świetnie sprawdza się w diagnozie ADHD. Więcej o badaniu NeuroSmog w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr hab. Marcin Szwed - profesor UJ, dr inż. Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak w szkole dba się o zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 11:35
W szkołach coraz częściej możemy obserwować stany napięcia nerwowego, wzmożoną agresję, czasami wycofanie, depresję. Depresja, stany około depresyjne i inne różnego rodzaju problemy u osób młodych wynikają najczęściej z problemów rozwojowych, kontaktów rówieśniczych albo problemów, z którymi dziecko zmaga się w rodzinie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wady wzroku i zaburzenia widzenia u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 22:54
O tym, że zdrowe oczy i prawidłowe widzenie to bardzo ważne kwestie, wiemy wszyscy, ale czy potrafimy zadbać o to, aby nasze dzieci prawidłowo widziały, a ich narząd wzroku został na długo w dobrym stanie? O kondycję oczu powinniśmy dbać od maleńkości. Okazją do profilaktyki wzroku są regularne wizyty u ortoptysty. 
rozwiń zwiń