Polskie Radio Dzieciom

Leśne warsztaty. Jak rozbudzić w dziecku ciekawość do świata przyrody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:20
Gdyby tak zastanowić się nad różnicami pokoleniowymi, to z pewnością jedną z nich byłby sposób w jakim dzieci spędzają swój wolny czas. W przeciwieństwie do teraźniejszości, kiedy króluje świat wirtualny, dawniej każda wolna chwila wypełniona była zabawą na świeżym powietrzu, a prośba rodziców o powrót do domu spotykała się z błaganiem dziecka o dodatkowe 5 minut. Do tych czasów jednak da się wrócić i to w prosty sposób, o czym przekonuje Anna Jodełka, nauczycielka i miłośniczka przyrody oraz gość Polskiego Radia Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W dzisiejszych czasach dzieci potrzebują zachęty na to, by oderwać się od komputera czy telefonu i spędzić przyjemny dzień poza domem. Dodatkowo ważne jest, aby znalazła się osoba, która pokaże jak ten czas wykorzystać, np. rodzic, opiekun, czy wychowawca. 

Jedną z form aktywnego wypoczynku może być wyjście do lasu. Oprócz idealnej okazji do zdobycia wiedzy z zakresu przyrody, jest to też szansa na rozwój wyobraźni dziecka. Po co przynosić do lasu gry, skoro zamiast tego można zbudować szałas lub pobawić się w poszukiwaczy skarbu? Dodatkowo jest to miejsce, gdzie cała rodzina ma szansę się zrelaksować, uciec od zgiełku miasta i zrozumieć czym tak naprawdę jest cisza.

Posłuchaj
112:30 12.03. Strefa rodzica.mp3 Jak rozkochać dzieci w aktywności poza domem (Strefa rodzica/PRD)_12.03.2020.

Z uwagi na fakt, że dzieci lubią decydować o tym co będą robić, ważne jest, by będąc w lesie zdobyć się na większy kredyt zaufania w stosunku do nich. Nie oznacza to, aby pozwolić im się wspinać na każde drzewo, lecz by np. wytłumaczyć, jak może skończyć się nieodpowiedzialna zabawa. Czasami wyjście rodzica ze strefy komfortu jest okazją dla dziecka do nauki samodzielności. 

shutterstock_270985640 (1).jpg
Jak bawić się z dziećmi?

Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu nic nie kosztuje. Tym bardziej szkoda byłoby nie wykorzystać natury, która jest tak blisko nas. Jest to przecież idealna okazja do przywołania własnych wspomnień z dzieciństwa, jednocześnie spędzając wartościowy czas z synem bądź córką.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Mikołaj Foks
Data emisji: 12.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

 

Zobacz także
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. Jak odnajdują się w trudnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 00:00
Większość z nas od czasu do czasu odczuwa przytłoczenie światem swoich emocji, jednak osoby, o których mowa, żyją tak na co dzień. Autorka, psychoterapeutka, sama będąca też osobą wysoko wrażliwą pokazuje, jak zidentyfikować tę cechę u siebie, jak sobie z nią radzić oraz jak ją wykorzystać (tak!) w różnych sytuacjach życiowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przywrócić w dziecku równowagę w obliczu szkolnych stresorów?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:00
Różne historie mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników. Jak radzić sobie z tymi trudnościami? Jak nauczyć dziecko rozwijania zdolności do samoregulacji?
rozwiń zwiń