!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Zwierzęta z Ukrainy w Polsce. Rozmowa z wolontariuszką

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:51
Wojna to sytuacja bez wątpienia tragiczna – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W jednej chwili wali się cały świat, a mieszkańcy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Niektórzy zostawiają wszystko, inni uciekają z jedną torbą, jeszcze inni – trzymają w rękach swoje zwierzę, które jest członkiem rodziny i przyjacielem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach jest wiele osób, organizacji i schronisk, które chcą pomagać zwierzętom z Ukrainy. O tej pomocy opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Roberta Łącka z Przytuliska w Głownie.
Uchodźcy z Ukrainy przybywający do Polski ze zwierzętami.
Uchodźcy z Ukrainy przybywający do Polski ze zwierzętami.Foto: Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Roberta Łącka przewoziła zwierzęta z przejścia granicznego w Medyce. Dotychczas udało się przetransportować siedem dorosłych psów, siedem szczeniaków, dwa koty właścicielskie oraz świnkę morską. W planie jest już kolejna podróż, która zapewni zwierzakom spokojne i bezpieczne życie. Część zwierząt gotowych na przejazd do Polski odbierana jest od weterynarza. Zwierzaki przygotowują do transportu także wolontariusze, którzy stacjonują w Ukrainie. Czworonogi trafiające do Polski potrzebują kochającego domu. Jednemu z nich opiekę zapewniła kolejna gościni Strefy Rodzica – tym razem po drugiej stronie mikrofonu – Iza Żukowska. 

Posłuchaj
59:29 2022_03_24 21_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Każde istnienie jest ważne. Zwierzęta z Ukrainy w Polsce

Do pełnej zwierząt rodziny Izy Żukowskiej dołączył kot o imieniu Igor, który jeszcze kilka tygodni temu wiódł spokojny żywot w Kijowie. „Igor trafił do mnie zupełnie przez przypadek, zupełnie nieplanowany, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa. Krótka decyzja” – mówi Iza Żukowska. Igor doświadczył traumy i powoli dochodzi do siebie. Był w Kijowie po wybuchu wojny, a dużą część tego czasu spędził w kontenerze w piwnicy. Do tego dochodzi długa podróż do Polski i rozłąka z rodziną.

Przyjęcie pod swój dach zwierzęcia z traumą to zadanie wymagające. Zwierzak potrzebuje czasu, by się zaadaptować do nowego miejsca i nowej sytuacji, a tym samym uporać się ze swoimi przeżyciami. O tym, jak wygląda przyjmowanie zwierzęcia, gdy w domu są już inne czworonogi w Strefie Rodzina na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Roberta Łącka – wolontariuszka w przytulisku dla zwierząt w Głownie, Izabela Żukowska – dziennikarka, pisarka i muzykolożka, która przygarnęła kota z Kijowa pod swój dach.
Data emisji: 24.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Przyjaźń między dzieckiem a domowym zwierzakiem. Rozmowa z zoopsycholog [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 12:15
Czasami przed narodzinami dziecka przyszli rodzice opiekują się już jakimś zwierzakiem, a jeśli tak nie jest, to w pewnym momencie każde dziecko najprawdopodobniej poprosi rodzica o to, aby w domu pojawił się pies lub kot. W takiej sytuacji dobrze jest zadbać o zdrową relację między dzieckiem, a zwierzakiem, aby każde z nich mogło czuć się bezpiecznie. O tym, jak to zrobić opowiedziała w "Strefie Rodzica" Antonina Kondrasiuk, zoopsycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna na granicy polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 16:23
Strach o własne jutro, niepokój o swoich bliskich i niepewność dotycząca przyszłości kraju to emocje, które na granicy polsko-ukraińskiej mieszają się ze złością na zaistniałą sytuację. Masowo napływający do Polski uchodźcy potrzebują wielowymiarowej pomocy. O tym, jak ona wygląda opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy. Jest aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 13:44
Po zdaniu egzaminu z człowieczeństwa przyszedł czas na egzamin adaptacji – zarówno w kwestii administracyjnej, jak i emocjonalnej. Najsłynniejsza Babcia polskiego internetu angażuje się – a przy tym inne babcie – w pomoc Ukrainie. Akcja zorganizowana przez Mądrą Babcię opiera się na pomocy długofalowej i skupia się na zapewnieniu wsparcia tym, którzy potrzebują go najbardziej, czyli najmłodszym.  
rozwiń zwiń