Polskie Radio Dzieciom

"To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" Grega McKeowna. Jak uprościć realizację rzeczy ważnych, ale trudnych? 

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 07:45
"Esencjalista. Mniej, ale lepiej" to książka, którą można uznać za kompletną, gdyż mówi o esencji w sposób wyczerpujący. Kolejną pozycją autorstwa Grega McKeowna jest książka "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne", w której wiele jest wartościowej treści. - Tutaj dostajemy zbiór inspirujących historii i również zbiór bardzo praktycznych technik, co zrobić, jeżeli tego esencjonalnego nadal mamy za dużo – ocenił gość "Strefy Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, Marcin Kwieciński. Jak dodaje, jest to ewidentnie kontynuacja, ale mamy do czynienia z książką zupełnie inną pod wieloma względami. 
Książkę Esencjalista. Mniej, ale lepiej autor projektu Ogarnij chaos utożsamia ze sprawdzonym procesem, który uświadamia, co należy zrobić krok po kroku, by skupić się na tym co esencjonalne.
Książkę „Esencjalista. Mniej, ale lepiej” autor projektu Ogarnij chaos utożsamia ze sprawdzonym procesem, który uświadamia, co należy zrobić krok po kroku, by skupić się na tym co esencjonalne. Foto: Pixabay

Książkę "Esencjalista. Mniej, ale lepiej" autor projektu Ogarnij chaos utożsamia ze sprawdzonym procesem, który uświadamia, co należy zrobić krok po kroku, by skupić się na tym co esencjonalne. Mówi, jak to odkryć, jak odważyć się, by to robić oraz w jaki sposób odciąć pewne rzeczy, aby dostrzec, co jest dla nas najważniejsze. Druga część, czyli książka "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" jest raczej propozycją stanowiącą zbiór różnych perspektyw dla tych, którzy już odkryli to, co jest esencjonalne, ale widzą, że osiąganie tego jest zbyt czasochłonne i wymaga za dużo wysiłku.  

Posłuchaj
58:36 2022_06_03 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rozmowa z autorem projektu Ogarnij chaos. Strefa rodzica_PRD_cz. 1

Według techniki Grega McKeowna każdą odpowiedzialność i każde zobowiązanie należy ocenić w skali od zera do dziecięciu, przy czym zero oznacza rzecz całkowicie nieistotną z punktu widzenia naszego życia, a dziesięć jest to coś szczególnie ważnego, czyli tak zwana esencja. Później przychodzi czas na odcinanie. Jeśli chcemy wprowadzić esencjalizm w sposób radykalny, odcinamy nawet dziewiątki. Inspiracją do powstania książki było dostrzeżenie przez autora, że po odcięciu rzeczy nieistotnych, okazało się, że tych esencjonalnych jest za dużo, a one nie mieszczą się w kalendarzu. 

Posłuchaj
58:33 2022_06_03 22_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rozmowa z autorem projektu Ogarnij chaos. Strefa rodzica_PRD_cz. 2

 

Greg MacKeown w "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" zaproponował odwrócenie perspektywy. Co stałoby się możliwe, gdyby rzeczy łatwe, ale nieesencjonalne stały się trudne, a te istotne, esencjonalne rzeczy stały się łatwe? O tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Marcin Kwieciński – autor projektu "Ogarnij chaos".
Data emisji: 03.06.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]
Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o  dzieciach z Ukrainy. Są to lekcje języka polskiego. "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​". Premierowe odcinki ukazują się w czwartki na platformie podcasty.polskieradio.pl i na stronie polskieradiodzieciom.pl

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Zbudujmy sobie wioskę". Rozmowa z autorkami książki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:20
Dzięki procesowi rozwoju osobistego możemy lepiej poznać siebie oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Co więcej, odkrywanie siebie oraz zdobywanie umiejętności odróżniania emocji od myśli pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym. Na temat budowania relacji z innymi oraz rodzicielstwie opowiedziały w "Strefie Rodzica" Małgorzata Stańczyk oraz Agnieszka Stein, autorki książki "Zbudujmy sobie wioskę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:28
W dzisiejszym świecie trudno jest nie mieć grafiku wypełnionego po brzegi. Pęd i presja środowiska towarzyszą nam na co dzień. W wolnych chwilach oczekujemy przede wszystkim wytchnienia i odpoczynku. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać czas wolny?  
rozwiń zwiń