!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 12:49
W rodzinnym domu dowiadujemy się, że w zasadzie jako dzieci głosu nie mamy i dla własnego dobra powinniśmy być posłuszni rodzicom. W szkole jesteśmy nieustannie obserwowani, oceniani i musimy bezrefleksyjnie wykonywać polecenia nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać. W życiu zawodowym mamy zaś nad sobą przełożonego, któremu zdajemy raporty z wykonanej pracy, a gdy uda się nam skończyć ją wcześniej, to nie odpoczywamy, tylko narzucane są nam kolejne obowiązki. 
Wymagając posłuszeństwa od dziecka, bądźmy otwarci na możliwość, że za sprzeciwem kryje się potrzeba bądź informacja, którą warto zinterpretować.
Wymagając posłuszeństwa od dziecka, bądźmy otwarci na możliwość, że za sprzeciwem kryje się potrzeba bądź informacja, którą warto zinterpretować. Foto: myboys.me/Shutterstock

Mikołaj Marcela, autor książki "Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?" dokonał głębokiej analizy systemu iluzorycznej wolności i wymuszonego posłuszeństwa, w jakim przyszło nam żyć na co dzień.  

Czy każde posłuszeństwo jest patologiczne? Jak się od niego uwolnić i czy w ogóle jest to możliwe? A może da się funkcjonować w układzie wzajemnych zależności, jednocześnie zachowując wolność? Jak jesteśmy uczeni systemowej bezradności i co możemy zrobić, by tak się nie działo? Skąd wziąć siłę do zbuntowania się i czy w ogóle jesteśmy gotowi na zmiany? Na te pytania odpowiedział gość audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Mikołaj Marcela. 

Posłuchaj
59:58 2022_09_05 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić? Cz. 1

Posłuszeństwo to sytuacja, w której człowiek słucha i wykonuje to, co zostało mu zlecone. Staje się ono patologiczne, gdy nie istnieje możliwość wypowiedzenia tego posłuszeństwa. Wówczas człowiek wyzbywa się odpowiedzialności, nie mogąc odpowiedzieć i krytycznie ustosunkować się do tego, co zostało powiedziane. Owa patologiczna wersja odpowiada za wiele negatywnych zjawisk, z którymi stykamy się w naszej codzienności. Wiele procesów odbywa się w społeczeństwie na zasadzie hierarchii. Utarło się, że hierarchia jest wymagana na każdym poziomie naszego życia i jesteśmy przekonani, że bez niej wszystko by się rozpadło. Wymuszanie posłuszeństwa wiąże się z niewidocznymi formami przemocy. 

Posłuchaj
59:25 2022_09_05 22_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić? Cz. 2

Wymagając posłuszeństwa od dziecka, bądźmy otwarci na możliwość, że za sprzeciwem kryje się potrzeba bądź informacja, którą warto zinterpretować. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Mikołaj Marcela – autor

Data emisji: 05.09.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:00
Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:03
Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
rozwiń zwiń