Polskie Radio Dzieciom

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:03
Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?
Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno? Foto: shutterstock/altanaca

Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko źle się zachowuje i nic nie można z tym zrobić? Czasem złe zachowanie dziecka wymaga od rodzica zastanowienia się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Jeśli nie wiemy już, co zrobić z dzieckiem, które wydaje nam się nieznośne, a wszelkie prośby nie działają, spójrzmy na dziecko z empatią i zastanówmy się nad sobą. Jak tłumaczy gościni audycji Strefa Rodzica, to dzięki dziecku otrzymała możliwość odkrywania, kim tak naprawdę jest.  

Posłuchaj
59:53 2022_04_08 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno? Cz.1

 

Córka Justyny Krawczyk sprawiała problemy w szkole. Dziewczynce trudno było wpasować się w funkcjonujący system, a jego przedstawiciele nie chcieli dostosować nauczania do jej potrzeb. Mimo licznych prób ze strony dziewczynki i jej rodziców, ciągle nie robiła wystarczająco dużo lub dobrze – cały czas czegoś brakowało. Chciała jednak w tej szkole zostać, więc rodzice podjęli decyzję o próbie „naprawienia” swojego dziecka. Szybko okazało się, że nie tylko jest to niemożliwe, ale również bardzo krzywdzące – nie tylko dla pociechy, ale dla całej rodziny.  

Posłuchaj
59:41 2022_04_08 22_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno? Cz. 2

 

Jako rodzice, musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne, każde rozwija się we własnym tempie i posiada indywidualny system przyswajania informacji. To, że nie jest w stanie czegoś zapamiętać może oznaczać, że potrzebna jest inna metoda nauczania. O różnorodności w zwyczajności, o akceptacji odmienności i o miłości jest książka „Jak być szczęśliwą myszką” autorstwa Justyny Krawczyk dedykowana dzieciom i ich rodzicom. 

Zachęcamy do zapoznania się z historią Justyny Krawczyk, którą podzieliła się w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Justyna Krawczyk - mama dziewczynki z planety magia, pisarka
Data emisji: 08.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:22
Niewątpliwie komputery i smartfony sprawiają, że nasze życie staje się prostsze. Dzięki nim możemy np. komunikować się z innymi, poznawać ludzi, kupować rzeczy oraz uczyć się. Z drugiej jednak strony, cyfrowe urządzenia mogą stanowić dla nas zagrożenie, jeżeli wykorzystuje się je nadmiernie lub w niewłaściwy sposób. O ochronie dzieci przed uzależnieniem od  komputerów i telefonów oraz mądrym korzystaniu z technologii opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Maciej Lisowski, autor książki "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macierzyństwo DDA i DDD. Rozmowa z Ewą Podsiadły - Nabitą w butelkę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 12:51
Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem. W przypadku Ewy Podsiadły, gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zmiana była diametralna. Zmiana z dziewczynki, która zawsze była miła, uśmiechnięta i serdeczna, nie miała problemów w szkole i była jedną z lepszych uczennic. 
rozwiń zwiń