Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Podpowiadamy!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:49
Kto tak naprawdę pilnuje bezpieczeństwa w internecie? Co zagraża dzieciom w sieci i jak to się zmienia w czasie? Jak dbać o dobrostan dzieci w czasach wojny on-line? Czy gry cyfrowe mogą być sposobem na budowanie relacji z dzieckiem? Jak zaangażować rodziców do bycia z dzieckiem w internecie? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówili Anna Rywczyńska oraz dr Szymon Wójcik. Oboje są współorganizatorami Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".
Przewodnik po czarodziejskiej krainie Internetu ułatwi najmłodszym bezpieczne korzystanie z globalnej sieci.
"Przewodnik po czarodziejskiej krainie Internetu" ułatwi najmłodszym bezpieczne korzystanie z globalnej sieci.Foto: Shutterstock

16. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie" jest największym w Polsce wydarzeniem dotyczącym kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Skierowana jest do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej. W tym roku wydarzenie odbyło się w dniach 27-30 września i miało charakter hybrydowy. Podczas Konferencji mówiło się nie tylko o zagrożeniach w sieci, ale także o korzyściach płynących z korzystania komputera i z internetu. 

Posłuchaj
58:27 2022_09_26 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Cz. 1

Pytanie o bezpieczeństwo dzieci w internecie rodzice zadają bardzo często, ale rzadko mogą uzyskać na nie konstruktywną odpowiedź. Najczęściej ten temat sprowadzany jest do straszenia – powstają listy cyfrowych zagrożeń, przed którymi powinniśmy uchronić dzieci i… tyle. Znacznie rzadziej padają konkretne pomysły na to, jak sobie z tym zagrożeniem radzić. Mimo to nasze dzieci i tak wejdą do świata on-line, gdzie zderzą się z różnorodnymi niebezpieczeństwami. - Przy małych dzieciach warto te treści kontrolować i jest to subtelna granica, natomiast przy nastolatkach już nie ma wątpliwości, że one się z różnymi niebezpiecznymi rzeczami, propozycjami albo działaniami zetkną. Tutaj jest kwestia budowania pewnej odporności i sieci dobrych relacji" – tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Szymon Wójcik.  

Posłuchaj
59:00 2022_09_26 21_59_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? z. 2

Technologia przez ostatnie lata stawała się coraz bliższa człowiekowi, a obecnie znaczna część naszego życia odbywa się w sieci. Coraz więcej informacji na temat ludzi trafia do internetu z ich własnej woli. Tyczy się to szczególnie osób młodych, dla których obecność w wirtualnym świecie jest kwestią wręcz naturalną i oczywistą. - To, co niesamowicie się zmienia na przestrzeni ostatnich lat, to jest właśnie to, ile informacji o dzieciach, o młodych ludziach pojawia się w internecie, ile my rzeczy o sobie publikujemy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Rywczyńska. Mamy więc do czynienia ze swego rodzaju zmianą społeczną, która zaburza naszą prywatność. Bardzo ważne jest, w jaki sposób budujemy nasz wizerunek w sieci oraz to. Warto znać konsekwencje naszych działań w internecie. 

Więcej o technikach, które uczą dzieci rozmawiać z rodzicami o problemach, a rodziców – słuchać i odpowiednio reagować, a także o tym, jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie mówili goście Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Anna Rywczyńska i dr Szymon Wójcik – współorganizatorzy Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie"
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji:21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

 

Zobacz także
Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:49
Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
rozwiń zwiń