Polskie Radio Dzieciom

Jak zadbać o higienę cyfrową w święta

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 22:37
Już niebawem zasiądziemy przy wigilijnym stole, być może podzielimy się opłatkiem, zjemy barszcz z uszkami albo obejrzymy "Kevina", a potem zaczniemy wysyłać SMS-y z życzeniami do najbliższych. Skoro już weźmiemy już smartfony w dłonie, to zapewne rzucimy okiem na powiadomienia i nagle okaże się, że wigilia została spędzona z nosem w smartfonie, ale nie musi tak być.
Jak zachować higienę cyfrową w święta? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Jak zachować higienę cyfrową w święta? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Shutterstock/litts

Domowe zasady ekranowe sprawdzą się nie tylko w przypadku dzieci, ale też rodziców. Sprawią one, że telefon w przestrzeni domowej będzie funkcjonował w uregulowany sposób. Siadając do wigilijnego stołu, warto powiedzieć o swoich potrzebach, a więc, że bardzo zależy nam na tym, by na ten czas wszyscy uczestnicy odłożyli telefony. 

- Na początku, jak rodzice zauważali, że są problemy z telefonem, to naturalną konsekwencją było zabranianie i mówienie tylko o zagrożeniach – zauważyła Jola Kania – Teraz już odchodzimy od bycia strażnikiem, a idziemy w stronę bycia przewodnikiem, czyli jesteśmy osobą, która wprowadza dzieci, mówi o zagrożeniach, ale też o mówi o dobrych stronach internetu, mówi jak z niego korzystać. Jest coraz większa świadomość, jak bardzo my jako rodzice moderujemy nawyki i zachowania dzieci, ponieważ one obserwują to, co my sami robimy. 

Posłuchaj
59:11 2022_12_12 21_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Smartfon przy wigilijnym stole, czyli jak zachować higienę cyfrową w święta_Strefa Rodzica 12 grudnia godz. 21:00

Posłuchaj
59:14 2022_12_12 22_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Smartfon przy wigilijnym stole, czyli jak zachować higienę cyfrową w święta_Strefa Rodzica 12 grudnia godz. 22:00

Choć obecnie trudno jest mówić o życiu bez internetu, warto zwrócić uwagę na to, jak dużo czasu spędza się przed ekranem. – Internet nas angażuje, odciąga nas od realnego życia i od twórczych rzeczy, które my możemy zrobić. To jest bardzo trudne do zbalansowania – zauważył Jarek Kania – Kiedy my byliśmy dziećmi, internetu nie było, smartfonów nie było. Nie mamy tego wzorca, nie wiemy, w jaki sposób dobrze to robić, nie wiemy, o czym z dziećmi rozmawiać, nie wiemy, jakie tematy poruszyć.  

Jak zadbać o higienę cyfrową przy świątecznym stole? Co zrobić, aby smartfon nie stał się naszym domownikiem? Z jakimi problemami świata on-line zmagają się rodzice? Jaką rolę w edukacji cyfrowej dzieci mogą odegrać dorośli? Co zrobić, żebyśmy to my mieli telefon, a nie on nas? Na te i inne pytania odpowiedzieli w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jola i Jarek Kania. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Jola Kania – psycholog, UX designer, trener umiejętności społecznych, Jarek Kania - twórca Ojcowskiej Strony Mocy, edukator pozytywnej dyscypliny, podcaster rodzicielski.
Data emisji: 12.12.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Nikt nie powinien być samotny w Święta, czyli o akcji "Podaruj Wigilię"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 22:44
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęły się na dobre, a w supermarketach tłumy. Często kupujemy więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy. Chcemy celebrować czas w gronie rodziny i staramy się wypaść przy tym jak najlepiej. W ferworze świątecznych przygotowań zapominamy, że wśród nas są osoby, którym brakuje nie tylko pieniędzy, ale niekiedy także bliskich. Ta wizja burzy obraz Świąt, jaki znamy z reklam i sklepowych witryn, które raczą nas cudowną atmosferą już od listopada. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta idealne - czy to w ogóle możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:01
W naszych głowach od lat funkcjonuje wizja Świąt doskonałych, która jest powielana i utrwalana w świątecznych filmach czy w mediach społecznościowych. Dążenie do tego wyidealizowanego obrazka generuje dużo stresu, a rzeczywistość może dać o sobie znać szybciej niż nam się wydaje. Znamy to zresztą z poprzednich lat. Co więc powstrzymuje nas przed refleksją? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co można podać dziecku podczas kolacji wigilijnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 22:11
Produkty, które mogą pojawić się w świątecznym menu, niekoniecznie są wskazane dla najmłodszych. W okresie świątecznym jemy wiele regionalnych potraw, które zawierają w sobie mak, grzyby, kapustę. – Zdecydowanie trzeba podkreślić, że te potrawy, które serwujemy na wigilijną kolację, to nie są potrawy rekomendowane dla dzieci. One często składają się z różnych produktów, ale też charakteryzują się tym, że są ciężkostrawne – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Harton. 
rozwiń zwiń