Polskie Radio Dzieciom

Co można podać dziecku podczas kolacji wigilijnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 22:11
Produkty, które mogą pojawić się w świątecznym menu, niekoniecznie są wskazane dla najmłodszych. W okresie świątecznym jemy wiele regionalnych potraw, które zawierają w sobie mak, grzyby, kapustę. – Zdecydowanie trzeba podkreślić, że te potrawy, które serwujemy na wigilijną kolację, to nie są potrawy rekomendowane dla dzieci. One często składają się z różnych produktów, ale też charakteryzują się tym, że są ciężkostrawne – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Harton. 
Jakie potrawy ze świątecznego menu nie powinny znaleźć się na talerzu malucha?
Jakie potrawy ze świątecznego menu nie powinny znaleźć się na talerzu malucha? Foto: shutterstock/Rawpixel.com

Świąteczne dania w szczególności nie są polecane najmłodszym dzieciom, których dieta charakteryzuje się przede wszystkim lekkostrawnością. Szansa, że dzieci będą bardzo chciały spróbować świątecznych potraw jest niewielka. Dzieci chętniej jedzą potrawy, które już znają, a więc te, które spożywają na co dzień. Potrawy wigilijne raczej do nich nie należą, a więc dzieci mogą nie być nimi zainteresowane, a wręcz nie chcieć próbować potraw, których nie znają. W tej sytuacji zastanowić się, czym zastąpić dziecku wigilijne danie. 

Jeśli chodzi o tłuste ryby, tu nie ma żadnych przeciwwskazań, nawet już w żywieniu niemowląt w drugim półroczu życia. Nawet rekomenduje się, aby – zgodnie ze schematem – taką rybę dziecku podawać. Jest to cenne źródło kwasów omega-3 czy też witaminy D, której często brakuje. – zauważyła dietetyk – Kapusta kiszona jest bardzo dobrym źródłem witaminy C i też innych witamin, chociażby tych z grupy B. Nie ma przeciwwskazań, żeby kapustę podawać dzieciom. Tym bardziej, że chcielibyśmy, aby warzywa pojawiały się jak najczęściej, ale trzeba pamiętać, że oprócz walorów, kapusta kiszona jest źródłem sodu w diecie. 

Posłuchaj
57:51 13.12. Strefa rodzica.mp3 Jakie potrawy ze świątecznego menu nie powinny znaleźć się na talerzu malucha? Strefa rodzica_13.12.2022

Produktem, który nie powinien znaleźć się na talerzu dziecka są grzyby, które nie tylko są ciężkostrawne, ale też nie są produktem na tyle wartościowym. Często nie mamy też pewności co do ich pochodzenia. Jedynie pieczarki mogą stanowić dodatek w diecie dziecka, będąc dobrym źródłem witaminy D. Jak podkreśla Anna Harton, odradza się podawanie dzieciom grzybów innych niż pieczarki. 

W wielu przypadkach kluczem jest umiar, a także podawanie samodzielnie przygotowanych potraw. Są produkty, które dziecko jak najbardziej może spróbować podczas wigilijnej wieczerzy, o ile tylko będzie miało na to ochotę. – Zawsze możemy poszukać alternatyw dla potraw tradycyjnych, mając na uwadze rekomendacje związane z żywieniem dzieci – mówiła dietetyk. Zamiennikiem smażonego karpia może być ryba gotowana w warzywach lub pieczona. Zamiast uszek z kapustą i grzybami, do barszczu czerwonego dla dziecka można dodać uszka z dobrej jakości mięsem.  

Więcej o tym, co podać dziecku podczas kolacji wigilijnej w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Anna Harton – dietetyk

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

 

Zobacz także
Czytaj także

Ranking diet na rok 2022 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 15:27
Na stronie U.S.News.com w zakładce Health co roku pojawia się ranking diet. Wśród kategorii możemy znaleźć między innymi diety odchudzające, roślinne, dla osób z cukrzycą, dla zdrowego życia czy łatwe do stosowania. Niedawno ukazało się zestawienie na rok 2022. Wyniki rankingu zinterpretował w audycji "Strefa Rodzica" prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozszerzanie diety dziecka. Jak powinno wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:12
Rozszerzanie diety dziecka to temat, który szczególnie nurtuje wielu młodych rodziców. Informacje na temat rozszerzania diety można znaleźć zarówno w licznych książkach, jak i w internecie. Książka „Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej nie tylko zbiera i porządkuje te informacje, ale też stara się je zweryfikować. Autorka przekłada język naukowy na taki, który będzie zrozumiały dla odbiorcy. Gościni "Strefy Rodzica" zajmuje się żywieniem dzieci od lat i spotkała się z przypadkami powielanych mitów, które mimo dostępnej wiedzy, wciąż są powielane.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witarianizm - na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 17:56
Witarianizm to spolszczona nazwa stylu odżywiania o nazwie raw vegan, czyli surowego weganizmu, który polega na rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego i spożywanie takich, które nie zostały poddane obróbce termicznej przekraczającej 45 stopni Celsjusza. Przygotowane w ten sposób warzywa i owoce zachowują w sobie witaminy i enzymy w dobrze przyswajalnej formie organicznej.
rozwiń zwiń