Polskie Radio Dzieciom

"Bezpiecznie nad Wisłą" zimową porą. "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 15:10
Bezpieczeństwo nad wodą jest ważne przez cały rok, jednak szczególnego znaczenia nabiera podczas przerwy świątecznej czy ferii, kiedy to zimowa aura sprzyja tworzeniu się lodu na rzekach i jeziorach. Niestety wciąż są to miejsca wybierane przez dzieci do zabawy, która może skończyć się tragicznie, gdy pokrywa lodu pęknie. Między innymi przed tym przestrzega akcja "Bezpiecznie nad Wisłą". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: clicjeroen / pixabay

- Nawet jeśli temperatura faktycznie będzie długi czas na minusie, to my nie jesteśmy w stanie określić, w którym miejscu, jaka będzie grubość lodu. Nie jesteśmy w stanie też ocenić, czy lód, który się wytworzy, będzie tym miękkim lodem, który pojawia się na początku - takim, który łatwo się kruszy - czy lodem czystszym, już twardszym. My tego nie ocenimy. Nie jesteśmy w stanie tego zrobić – Podkreśliła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aleksandra Wasiak, mł. aspirant Komisariatu Policji Rzecznej. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się wziąć udział w tego typu aktywności zimowej, powinniśmy wybrać akcje zorganizowane zabezpieczane przez służby ratunkowe. 

Posłuchaj
59:37 2022_12_20 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Bezpiecznie nad Wisłą" zimową porą_Strefa Rodzica 20 grudnia godz. 21:00

Posłuchaj
59:40 2022_12_20 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Bezpiecznie nad Wisłą" zimową porą_Strefa Rodzica 20 grudnia godz. 22:00

Coraz więcej osób zimą morsuje. To, w jaki sposób organizm znosi niską temperaturę zależy zarówno od sytuacji, jak i osoby, a więc od tego, jak bardzo jest do takich sytuacji przygotowana. – Kluczową sprawą jest wydolność organizmu, ale też ilość tkanki tłuszczowej i generalnie przygotowanie kondycyjne – wytłumaczył Michał Puszkarski – Pamiętajmy o tym, że osoby, które nie są

przygotowane do takich ekstremalnych temperatur, nie powinny z tego korzystać. Kierownik Działu Edukacji i Promocji w Muzeum Sportu i Turystyki zachęca, by przed rozpoczęciem morsowania zbadać układ sercowo-naczyniowy. 

Inną kwestią jest znalezienie się w zimnej wodzie niespodziewanie za sprawą przypadku. Takie osoby mają bardzo małe szanse na przeżycie, o ile pomoc nie nadejdzie w jak najkrótszym czasie. Do wielu innych czynników, o których mowa na antenie Polskiego Radia Dzieciom dochodzi kwestia hipotermii, czyli przechłodzenia organizmu do tego stopnia, że nie jest on w stanie odzyskać swojej temperatury w naturalny sposób. Jeżeli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, a nie mamy koca termicznego, osobę z hipotermią trzeba przenieść do ciepłego miejsca, chociażby samochodu.  

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy współpracy z Warszawskim Komisariatem Policji Rzecznej oraz Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym realizuje program edukacyjny "Bezpiecznie nad Wisłą", który jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu miast i gmin województwa mazowieckiego położonych wzdłuż rzeki Wisły. Program nabiera szczególnej wartości teraz zimą, gdy zbliża się przerwa od lekcji w szkołach a  rzeki i jeziora zamarzają, kusząc dzieci  do zabaw na kruchym lodzie.     

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: Michał Puszkarski – kierownik Działu Edukacji i Promocji w Muzeum Sportu i Turystyki, instruktor żeglarstwa oraz Aleksandra Wasiak - mł. aspirant Komisariatu Policji Rzecznej oraz dzieci
Data emisji: 20.12.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

REKLAMA

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 11:52
Napisanie dobrej bajki edukacyjnej to nie lada wyzwanie. W jednej formie trzeba zawrzeć warstwę zarówno warstwę merytoryczną, jak i atrakcyjną dla odbiorcy opowieść, która zaangażuje młodego, a więc bardzo wymagającego czytelnika. Na dodatek bajka taka musi konkurować z innymi atrakcjami współczesnego świata, które kuszą dziecko wizualnymi fajerwerkami. Bajka edukacyjna ma więc nie tylko uczyć, ale też ciekawić i zwyczajnie być dla odbiorcy atrakcyjna. Nie tylko książka ma być dobra, ale też czytanie powinno być zaangażowane. 
rozwiń zwiń