Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dziećmi o ciężkiej sytuacji finansowej lub o jej zmianie?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 19:16
Rozmowy z dziećmi na temat finansów są istotną kwestią. Nie zawsze jednak wiemy, jak rozmawiać, szczególnie jeśli mamy do czynienia z nagłą zmianą sytuacji finansowej, a co za tym idzie - zmianami w budżecie domowym. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie będzie mogło pojechać na zimowy obóz feryjny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak tłumaczyć dzieciom zmiany w budżecie domowym.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak tłumaczyć dzieciom zmiany w budżecie domowym.Foto: Shutterstock.com

Z badań wynika, że 70% rodziców nie rozmawia z dziećmi o finansach w ogóle. Unikamy tego tematu nie tylko w sytuacji pogorszenia się sytuacji finansowej. Wynika to najpewniej z tego, że sami mamy niejasny stosunek do pieniądza. Wciąż pokutuje w nas poczucie, że o pieniądzach się nie rozmawia. Badania mówią o tym, że ponad 50% dzieci chciałoby rozmawiać o pieniądzach i wydatkach, chciałoby wiedzieć, ile rodzice zarabiają i skąd się biorą pieniądze. Pracę związaną z mówieniem o finansach powinniśmy zacząć od siebie i zrewolucjonizować swój sposób myślenia o pieniądzach.

Posłuchaj
59:23 2022_12_29 21_00_29_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 grudnia godz. 21:00

Posłuchaj
59:30 2022_12_29 22_00_31_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 grudnia godz. 22:00

Nie ma określonego wieku, w którym należy zacząć rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach, ale nie należy tego odwlekać. – Dziecko powinno być obecne w edukacji finansowej od najmłodszych lat. Oczywiście dopasowujemy te rozmowy do wieku dziecka – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Beata Piechowska-Olszewska – Wbrew pozorom dzieci biorą udział w naszym życiu finansowym. Widzą, że robimy zakupy, widzą, że płacimy kartą lub gotówką. Dzieci przyglądają się więc podstawowym transakcjom, które wykonujemy w ciągu dnia. Nie odcinajmy ich od tego, a w prosty sposób tłumaczmy, na czym polegają.  

Starajmy się zaspokoić finansową ciekawość dzieci, nawet jeśli zadają niewygodne pytania związane z sytuacją finansową. Nie idealizujmy świata finansów, chcąc ochronić dziecko przed prawdą. Jeśli mamy kłopoty finansowe i dziecko to zauważa, musimy z nim o tym porozmawiać dopasowując słownictwo do wieku dziecka. Gdy nie możemy sobie na coś pozwolić, ponieważ mamy mniej pieniędzy, mówmy o tym dziecku. Wytłumaczmy, że być może jest to sytuacja przejściowa, z której staramy się wyjść, ale aktualnie musimy skupić się na rzeczach najważniejszych, a więc na tym, żeby nie zabrakło na opłaty i na podstawowe potrzeby. 

Odkładając inne potrzeby na dalszy plan uczymy dziecko, że nie musi mieć wszystkiego od razu i na pewne rzeczy trzeba poczekać i docenić te, które już mamy. Mówiąc o gorszej sytuacji finansowej uświadamiamy dziecko, że w życiu są różne sytuacje, przygotowując je tym samym do życia finansowego. Wychodząc z tego, pokazujemy mu, że takie chwile mijają i sobie z nimi radzimy. Ponadto możemy zaangażować dzieci w naszą sytuację finansową, zachęcając, by dziecko samo zaczęło odkładać pieniądze na coś, o czym marzy, a rodzice nie mogą sobie na to pozwolić.

Jak rozmawiać z dziećmi o ciężkiej sytuacji finansowej lub o jej zmianie? Jak rozmawiać z dziećmi o finansach w ogóle i jak tłumaczyć zmiany, że na przykład nie stać nas już to, by dziecko wyjechało na obóz w ferie? 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 21.00-23.00

W drugiej godzinie audycji po godzinie 22.00 rozmawiać będziemy o zmianach urlopowych w od 2023 roku. W Kodeksie pracy pojawią się zmiany, które wynikają z unijnej dyrektywy work-life balance.Ile dodatkowych dni, za co, komu i na jakich warunkach  będzie przysługiwać w przyszłym roku?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Grosz do grosza. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:29
Pomimo że światem od zawsze rządzi pieniądz, edukacja finansowa wciąż nie jest wystarczająco rozwinięta. Skutkiem tego jest niedostateczna umiejętność gospodarowania budżetem u niektórych dorosłych, a co za tym idzie, brak możliwości przekazania odpowiedniej wiedzy swoim dzieciom. Prawidłowe przygotowanie ich do operowania własnymi pieniędzmi uchroni je przed różnymi pułapkami w życiu dorosłym, np. konsumpcjonizmem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skarbonka". Równowaga budżetowa. Jak oszczędzać z głową?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:00
Budżet domowy powinien być utrzymany w równowadze – jest w nim czas zarówno na oszczędzanie, jak i na wydatki. Samo oszczędzanie bierze się przecież z chęci przeznaczenia pieniędzy na coś wymarzonego i wyczekanego. Nie robimy tego przecież dla samej idei. Czasami potrzebujemy większej motywacji do oszczędzania, a taką motywacją może być właśnie cel. Wrzucając pieniądze do skarbonki regularnie, wyrabiamy sobie dodatkowo nawyk oszczędzania. A co, jeśli skarbonka w końcu się zapełni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakładanie własnego biznesu. Jak zostać biznesmenem?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 09:17
Żeby założyć biznes, trzeba mieć dobry pomysł, odpowiednie ku temu podstawy, a także determinację i wytrwałość. Posiadanie własnej firmy to forma zarabiania pieniędzy. Czy będą to duże czy małe pieniądze zależy głównie od tego, jak bardzo firma będzie rozbudowana, a także od tego, jak bardzo będzie spełniała potrzeby innych. Niewątpliwie osoby, które mają własny biznes, same decydują o sobie i o wielu sprawach. Aby prowadzić własny biznes, należy naucz się podejmowania decyzji. Warto zająć się tym już dzisiaj. Każdego dnia stajemy przecież przed wieloma wyborami.
rozwiń zwiń