Polskie Radio Dzieciom

Kleszcze już są. Jak chronić dziecko w sezonie wiosennym?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 10:10
Jak się zabezpieczać przed kleszczami wychodząc na łąkę, czy polanę, w jaki sposób oglądać ciało po powrocie i na które jego części zwrócić szczególną uwagę, niepokojące objawy po, jak sobie z nimi poradzić?
Kleszcz - to pajęczak niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
Kleszcz - to pajęczak niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.Foto: Shutterstock/Erik Karits

Sezon kleszczowy właśnie się rozpoczyna i będzie nam towarzyszył przez ponad pół roku. Warto więc zastanowić się, jak się zabezpieczyć przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Samych kleszczy w ogóle nie należy się bać, ponieważ są to stawonogi, które niczego nie wywołują, jedynie inne patogeny przenoszone przez kleszcze stanowią dla nas poważne zagrożenie – podkreśliła pediatra Natalia Rogińska – Każdy kleszcz może być wektorem przenoszącym zakażenie. Jest wiele chorób, które mogą być przenoszone przez kleszcze. Do najbardziej znanych należy bakteryjna borelioza oraz wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu.

Powszechnie mówi się, że mamy szczepienie przeciwko kleszczom, jednak nie jest to prawda. Istnieje szczepienie przeciw chorobie przenoszonej przez kleszcze, czyli kleszczowemu zapaleniu mózgu. W trzeciej fazie badań klinicznych jest też szczepionka na boreliozę, ale w tej chwili nie ma jej jeszcze w powszechnym użyciu. Aby się zabezpieczyć, powinniśmy chronić się przed kontaktem z kleszczami zakrywając ciało, a na odsłonięte fragmenty skóry stosując preparaty odstraszające kleszcze.  


Posłuchaj
59:51 2023_04_04 20_59_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak chronić dzieci przed kleszczami?_Strefa Rodzica 4 kwietnia godz. 21:00

Są miejsca na ciele, w które kleszcze lubią się schować, więc po wycieczce do lasu, parku czy na łąkę warto dokładnie oglądać skórę, centymetr po centymetrze. – Jeżeli widzimy, że kleszcz chodzi po skórze, strzepujemy go i zapominamy o sprawie, ponieważ taki kontakt niczym nie grozi, a jeżeli niestety zdążył się już wbić w nasz naskórek i tkwi tam, to czym prędzej usuwamy go ze skóry – poleciła pediatra i podkreśliła, że czas odgrywa tu znaczącą rolę. 

Wprawny chwyt odwłoka kleszcza może sprawić, że płynnym ruchem go wyciągniemy, ale nie zawsze się to udaje – dodała Natalia Rogińska – Ja polecam zastosować zwykłą pęsetkę domową, normalnie ją sobie zdezynfekować i po prostu delikatnie wyciągnąć kleszcza ze skóry, nie bać się. Dokładnie tak samo działamy, jeśli kleszcz zdąży napić się naszej krwi, a czas kontaktu ze skórą był dłuższy. Zawsze obowiązuje nas ta sama zasada – zaznaczamy to miejsce i obserwujemy, czy nie pojawił się charakterystyczny rumień. Jeżeli się pojawi, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Więcej o tym, jak zabezpieczać się przed kleszczami, by móc w pełni korzystać z czasu spędzanego na świeżym powietrzu i jak radzić sobie z niepokojącymi objawami, kiedy kleszcz pojawi się na naszej skórze w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa rodzica

Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Natalia Rogińska – pediatra
Data emisji: 3.04.2023
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Gorączka u dziecka. Jak sobie z nią radzić? 

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 10:00
Gorączka to stan, który powoduje pewien niepokój i rzeczywiście powinien wyczulać nas na to, co dzieje się z dzieckiem. Jest to sytuacja, w której układ odpornościowy dziecka jest zmobilizowany, a organizm dziecka jest w stanie gotowości. Pan Tabletka porównuje ten stan do gotowości straży pożarnej, gdy zbliża się wichura.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smacznie i zdrowo - dieta nie tylko dla alergika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 17:35
Jak sposób odżywania się i codzienne nawyki mogą stać się stylem życia i pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia? Jak zdobywać wiedzę o zdrowym życiu nie będąc specjalistą w tej dziedzinie?
rozwiń zwiń